Autorita domény je jedním z měřítek, kterým vyhodnocují vyhledávače i linkbuildeři důvěryhodnost webových stránek. Proč je důležitá a jak ji můžete budovat (nejen) pomocí linkbuildingu?

Proč na autoritě domény záleží

Autorita domény je jednou ze základních měřítek pro vyhledávače, ale řídí se jí i linkbuildeři, kteří vyhodnocují důvěryhodnost web pro spolupráci. 

Zpravidla platí, že čím vyšší autoritu doména má, tím výše se umístí ve výsledcích vyhledávání. Zvyšuje tak pravděpodobnost, že na váš web zavítají potenciální zákazníci. Autorita domény však může být často i trochu zavádějící a často souvisí s velikostí webu.

Co tím myslím? 

Nízká autorita nemusí automaticky znamenat, že se jedná o nedůvěryhodný web. 

A platí to i naopak. Některé dezinformační nebo „clickbaitové” weby mohou mít vysokou autoritu. To však neznamená, že je dobrý nápad s nimi spolupracovat, nebo klikat na jejich reklamu. 

Druhou věcí je, že některé online nástroje, které se k vyhodnocování podobných metrik používají, mohou být celkově zavádějící. Proto je důležité, nad čísly kriticky přemýšlet a hodnotit weby i na základě jiných parametrů, než jsou pouhá čísla bez dalšího kontextu. 

Proto i pro majitele webů platí:

Budování autority domény není jen o číslech

Stejně jako v ostatních oblastech marketingu i v případě doménové autority platí, že se nejdále dostanete s komplexním přístupem zaměřeným na uživatele. 

Pojďme si to ukázat například na linkbuidlingu. Obecně by se dalo říct, že čím více webů na vaši doménu odkazuje, tím lepších výsledků dosáhnete.

Pravda je však taková, že příliš mnoho odkazů může vaši důvěryhodnost naopak srážet. Zvlášť, pokud na vás odkazují nerelevantní, nebo dokonce přímo spamové weby. 

Jak teda přistoupit k budování této metriky správně?

Jak budovat autoritu domény v roce 2024 – komplexní přístup a focus na kvalitu a konzistenci

Budování autority domény se v podstatě nijak neliší od samotného linkbuidlingu. 

Nejlepší způsoby, jak budovat autoritu domény, zůstávají stále stejné:

Ale jak na to?

Obsah jako základní stavební kámen. Vyplatí se tvořit obsah pomocí AI?

Kvalitní obsah stále zůstává na vrcholných příčkách jak v očích vyhledávačů, tak i engagementu. „Marketing je vzdělávání” není jen názvem knihy Nyluse Stantona, ale také realita. 

Originální a hodnotný obsah přitahuje odkazy sám o sobě. Ale co si pod tím představit?

Obsah čtenáře obohacuje. V dnešní době je důležitý tzv. koncept E-E-A-T, který staví na autoritě autora (authority), důvěryhodnosti (trustworthiness) a expertíze. Poslední e znamená „zkušenost” (experience). 

Co to znamená v praxi?

  1. Článek by měl obsahovat medailonek autora, který se v problematice vyzná a pohybuje. Píše vaše články copywriter, který se na váš obor nespecializuje? K jeho podpisu a medailonku můžete přidat také „garanta” z oboru – například majitele e-shopu, nebo jiného experta, který článek podrobí kontrole a společně s copywriterem se pod něj podepíše. Medailonek autora můžete pro větší důvěryhodnost propojit i s jeho sociálními sítěmi.
  2. Kvalitní obsah sám o sobě nestačí. Článek může podávat ty nejodbornější informace. Pokud je však napsaný špatným fontem, chybí mu nadpisy a další formátování, čtenáři ho sotva otevřou a z vašeho webu utečou. Používejte vedle nadpisu H1 i ostatní možnosti. Nevyhýbejte se ani H4, tučnému písmu, kurzívě a zvýraznění citací. Článek tak bude pro čtenáře přívětivější, což ocení i vyhledávače. 
  3. Nebojte se v článcích vedle svých produktů a služeb odkazovat na externí zdroje jako jsou například vědecké studie a další důvěryhodné materiály, ze kterých jste čerpali. 
  4. Nezapomínejte ani na obrázky, videa a další atraktivní obsah, který prodlouží dwell time a opět je důležitou součástí obsahu pro čtenáře.
  5. Zásadní jsou také meta popisky, titulky a alt texty u obrázků.  

A jak se to má s tou umělou inteligencí?

S nástroji pro tvorbu textů pomocí LLM / AI je to podobné jako s tím ohněm. ChatGPT, Copilot, Gemini a další nástroje pro tvorbu obsahu vám mohou posloužit jako skvělá inspirace. 

Pomohou vám podívat se na problém z různých úhlů, které by vás nemusely napadnout a mohou vám zkontrolovat, zda je váš obsah skutečně komplexní.

Ano. AI s pomocí takzvaných asistentů, které si sami nastavíte na míru vaší komunikaci, umí napsat obstojný obsah sama o sobě. Takový text má však stále své poměrně výrazné mouchy a bez zásahu zkušeného člověka se (zatím) neobejde

Kvalitní odkazový profil

Tvorba skutečně kvalitního odkazového profilu je stejně komplexní, jako tvorba obsahu. Přečtěte si, jak postupujeme v našem článku Co je linkbuilding, který vás světem tvorby odkazového profilu provede od A do Z. 

Ptáte se, jestli opravdu stojí linkbuilding za tu práci, co s ním je? Podle nedávno uniklé dokumentace Googlu je odpověď jasná: Stojí. Přestože se Google alespoň na oko snaží význam odkazů potlačovat, i nadále se pro něj jedná o důležitý hodnotící faktor. 

Správné technické SEO

Posledním dnešním bodem je správné nastavení stránek z pohledu technického SEO. Do tohoto bodu spadá například rychlost a zabezpečení webu (HTTPS), optimalizace pro mobilní zařízení a správná struktura webu. Do SEO spadají i zmíněné meta a alt popisy a mnoho dalšího.

Nevíte si se SEO nebo linkbuildingem rady? Ozvěte se nám a naši specialisté zhodnotí váš web po obsahové, SEO i UX stránce – a poradíme vám, kudy dál

Základem je komplexní a pečlivý přístup

Ve světě online marketingu je komplexní přístup vším. Nestačí mít dokonalý web, skvělý obsah, nebo perfektní PPC kampaň. 

Pokud to vše nefunguje dohromady, práce a peníze, které investujete pouze jedním směrem, se vám nikdy nevrátí.