Pouštět se do SEO bez SEO strategie je černá díra na váš čas i peníze. To samé platí i o budování webu. Správně nastavená SEO strategie vám dá jasný cíl i s mapou, která vás k němu dovede. Proč je důležitá a jak by měla vypadat?
Cíle SEO strategie
Správně vypracovaná SEO strategie dá specialistovi i majitelům komplexní pohled na web. Pomáhá nám stanovit jasné cíle, milníky a směr, kterým se ubírat. Odhalí silné a slabé stránky webu, se kterými dále pracujeme, jasně identifikuje příležitosti, kterými je třeba se zabývat a naopak ukáže i na věci, které nedávají v rámci konkrétního webu smyslu.
Optimalizace pro vyhledávače není pouze práce s webem. Jedná se o práci s přesahy do všech marketingových kanálů včetně obsahu, PPC, sociálních sítí, e-mailingu, brandu a ostatních propagačních aktivit.
SEO strategie je mapa, která specialistům šetří čas a majitelům peníze.
Kdo se podílí na SEO strategii
SEO strategii zpracovává SEO specialista ve spolupráci s klientem. Seniorní SEO specialista by měl mít při práci důkladný vhled do byznysu a fungování klienta, aby výsledná strategie podporovala jeho cíle a fungovala v souladu s jeho přístupem a podnikáním.
Proč nepoužíváme pro tvorbu SEO strategie šablony?
Některé agentury a freelanceři jedou jednu strategii za druhou. Dají vám jistý směr a cíl, ale bez individuálního přístupu strategie nikdy nemůže naplnit svůj maximální potenciál.
Každý projekt, e-shop a web je jiný. Při tvorbě strategie je vždy nutné vzít v úvahu:
- Velikost webu,
- unikátnost produktu,
- sílu konkurence,
- technické mantinely CMS (jak řeší stránkování, filtrování atd.),
- aktuální stav webu,
- aktivity, kterým se věnujete,
- a mnoho dalších proměnných, jako jsou lidské zdroje na straně klienta i agentury, plánování aktivit (kdo bude dělat copywriting, linkbuilding atd).
Pokud chceme zacílit na podstatné věci, které přinesou klientovi nejvyšší užitek a efekt z pohledu organicu a tržeb, jednotná šablona s menšími úpravami rozhodně nestačí.
Proto každému klientovi připravujeme strategii na míru.
Ve strategii vždy definujeme krátkodobé i dlouhodobé cíle, harmonogram aktivit i konkrétní role a lidi, kteří se do projektu zapojí jak na straně klienta, tak agentury.
Strategie a samotné SEO stojí na jasné a pravidelné komunikaci s klientem. Ke strategii máte vždy přístup a vše je maximálně transparentní.
SEO strategie krok za krokem
Víte proč a víte jaký by měl mít SEO specialista ke strategii a vašemu byznysu přístup. Jak probíhá samotná tvorba strategie?
Na začátku je analýza. A nejen jedna
Se SEO si možná spojíte především analýzu klíčových slov. Té však předchází několik dalších věcí.
V první řadě se musíme dobře seznámit s klientem, webem, produkty i cílovou skupinou. Dále zjišťujeme, jestli má klient:
- aktivní FB stránku,
- Instagram profil,
- Pinterest,
- Google my Business,
- jestli má PPC kampaně,
- e-mailing,
- jak pracuje s obsahem a cílovou skupinou
- a jaké další marketingové nástroje používá.
Vždy samozřejmě záleží na konkrétním byznysu (někde nepotřebujete Pinterest a Instagram, ale LinkedIn atd.).
A zjišťujeme, jakou roli má mezi těmito kanály organické vyhledávání.
Poté přichází na řadu analýza konkurence a SEO audit, který nám pomůže odhalit technické nedostatky webu.
Bez cílů to nejde – stanovení KPI
SEO je kontinuální práce, která však musí směřovat ke konkrétním výsledkům. V rámci SEO strategie po domluvě s klientem si určíme dlouhodobé cíle (kam chceme směřovat v horizontu let) a krátkodobé milníky a KPI.
Spolupráci a KPI vyhodnocujeme průběžně na základně čísel z Google Analytics (GA) a Google Search Console (GSC) oproti stavu na začátku spolupráce.
Na základě výsledků upravujeme strategii, abychom klienta mohli co nejefektivněji posouvat dál.
Obsahová strategie, on-page a off-page faktory
Součástí komplexní SEO strategie jsou kromě technické stránky (indexace, přístupnost, struktura webu, interní prolinkování, rychlost načítání a další) také odkazy na cizích webech a práce s obsahem.
Práce s obsahem není jen o blogu.
Při tvorbě strategie se zaměřujeme na veškerý obsah webu z hlediska SEO:
- práce s klíčovými slovy,
- meta titulky a popisky,
- alt popisy u obrázků,
- správná práce s odkazy,
- struktura obsahu,
- kvalitní popisy kategorií…
Na základě našich poznatků navrhneme úpravy a postup, jak problémová místa vylepšit.
Zaměřujeme se také na práci se zpětnými odkazy (off-page faktory). O tom, jak s odkazy pracujeme se dočtete v článku Co je linkbuilding.
Kontinuální rozvoj SEO i strategie
Samotná strategie je pouhou mapou. Prostředkem k dosažení lepšího organického dosahu a vyšších obratů.
Nejdůležitějším krokem je kontinuální aplikace navržených změn, vyhodnocování správného změnu a rozvoj strategie na základě dosažených výsledků.
Potřebujete vaše SEO nasměrovat správným směrem? Ozvěte se nám. Vypracujeme vám SEO strategii na míru a pomůžeme vám s implementací změn.
Autorita domény je jedním z měřítek, kterým vyhodnocují vyhledávače i linkbuildeři důvěryhodnost webových stránek. Proč je důležitá a jak ji můžete budovat (nejen) pomocí linkbuildingu?
Proč na autoritě domény záleží
Autorita domény je jednou ze základních měřítek pro vyhledávače, ale řídí se jí i linkbuildeři, kteří vyhodnocují důvěryhodnost web pro spolupráci.
Zpravidla platí, že čím vyšší autoritu doména má, tím výše se umístí ve výsledcích vyhledávání. Zvyšuje tak pravděpodobnost, že na váš web zavítají potenciální zákazníci. Autorita domény však může být často i trochu zavádějící a často souvisí s velikostí webu.
Co tím myslím?
Nízká autorita nemusí automaticky znamenat, že se jedná o nedůvěryhodný web.
A platí to i naopak. Některé dezinformační nebo „clickbaitové” weby mohou mít vysokou autoritu. To však neznamená, že je dobrý nápad s nimi spolupracovat, nebo klikat na jejich reklamu.
Druhou věcí je, že některé online nástroje, které se k vyhodnocování podobných metrik používají, mohou být celkově zavádějící. Proto je důležité, nad čísly kriticky přemýšlet a hodnotit weby i na základě jiných parametrů, než jsou pouhá čísla bez dalšího kontextu.
Proto i pro majitele webů platí:
Budování autority domény není jen o číslech
Stejně jako v ostatních oblastech marketingu i v případě doménové autority platí, že se nejdále dostanete s komplexním přístupem zaměřeným na uživatele.
Pojďme si to ukázat například na linkbuidlingu. Obecně by se dalo říct, že čím více webů na vaši doménu odkazuje, tím lepších výsledků dosáhnete.
Pravda je však taková, že příliš mnoho odkazů může vaši důvěryhodnost naopak srážet. Zvlášť, pokud na vás odkazují nerelevantní, nebo dokonce přímo spamové weby.
Jak teda přistoupit k budování této metriky správně?
Jak budovat autoritu domény v roce 2024 – komplexní přístup a focus na kvalitu a konzistenci
Budování autority domény se v podstatě nijak neliší od samotného linkbuidlingu.
Nejlepší způsoby, jak budovat autoritu domény, zůstávají stále stejné:
- Kvalitní obsah
- Kvalitní odkazový profil
- Správné technické SEO
Ale jak na to?
Obsah jako základní stavební kámen. Vyplatí se tvořit obsah pomocí AI?
Kvalitní obsah stále zůstává na vrcholných příčkách jak v očích vyhledávačů, tak i engagementu. „Marketing je vzdělávání” není jen názvem knihy Nyluse Stantona, ale také realita.
Originální a hodnotný obsah přitahuje odkazy sám o sobě. Ale co si pod tím představit?
Obsah čtenáře obohacuje. V dnešní době je důležitý tzv. koncept E-E-A-T, který staví na autoritě autora (authority), důvěryhodnosti (trustworthiness) a expertíze. Poslední e znamená „zkušenost” (experience).
Co to znamená v praxi?
- Článek by měl obsahovat medailonek autora, který se v problematice vyzná a pohybuje. Píše vaše články copywriter, který se na váš obor nespecializuje? K jeho podpisu a medailonku můžete přidat také „garanta” z oboru – například majitele e-shopu, nebo jiného experta, který článek podrobí kontrole a společně s copywriterem se pod něj podepíše. Medailonek autora můžete pro větší důvěryhodnost propojit i s jeho sociálními sítěmi.
- Kvalitní obsah sám o sobě nestačí. Článek může podávat ty nejodbornější informace. Pokud je však napsaný špatným fontem, chybí mu nadpisy a další formátování, čtenáři ho sotva otevřou a z vašeho webu utečou. Používejte vedle nadpisu H1 i ostatní možnosti. Nevyhýbejte se ani H4, tučnému písmu, kurzívě a zvýraznění citací. Článek tak bude pro čtenáře přívětivější, což ocení i vyhledávače.
- Nebojte se v článcích vedle svých produktů a služeb odkazovat na externí zdroje jako jsou například vědecké studie a další důvěryhodné materiály, ze kterých jste čerpali.
- Nezapomínejte ani na obrázky, videa a další atraktivní obsah, který prodlouží dwell time a opět je důležitou součástí obsahu pro čtenáře.
- Zásadní jsou také meta popisky, titulky a alt texty u obrázků.
A jak se to má s tou umělou inteligencí?
S nástroji pro tvorbu textů pomocí LLM / AI je to podobné jako s tím ohněm. ChatGPT, Copilot, Gemini a další nástroje pro tvorbu obsahu vám mohou posloužit jako skvělá inspirace.
Pomohou vám podívat se na problém z různých úhlů, které by vás nemusely napadnout a mohou vám zkontrolovat, zda je váš obsah skutečně komplexní.
Ano. AI s pomocí takzvaných asistentů, které si sami nastavíte na míru vaší komunikaci, umí napsat obstojný obsah sama o sobě. Takový text má však stále své poměrně výrazné mouchy a bez zásahu zkušeného člověka se (zatím) neobejde.
Kvalitní odkazový profil
Tvorba skutečně kvalitního odkazového profilu je stejně komplexní, jako tvorba obsahu. Přečtěte si, jak postupujeme v našem článku Co je linkbuilding, který vás světem tvorby odkazového profilu provede od A do Z.
Ptáte se, jestli opravdu stojí linkbuilding za tu práci, co s ním je? Podle nedávno uniklé dokumentace Googlu je odpověď jasná: Stojí. Přestože se Google alespoň na oko snaží význam odkazů potlačovat, i nadále se pro něj jedná o důležitý hodnotící faktor.
Správné technické SEO
Posledním dnešním bodem je správné nastavení stránek z pohledu technického SEO. Do tohoto bodu spadá například rychlost a zabezpečení webu (HTTPS), optimalizace pro mobilní zařízení a správná struktura webu. Do SEO spadají i zmíněné meta a alt popisy a mnoho dalšího.
Nevíte si se SEO nebo linkbuildingem rady? Ozvěte se nám a naši specialisté zhodnotí váš web po obsahové, SEO i UX stránce – a poradíme vám, kudy dál.
Základem je komplexní a pečlivý přístup
Ve světě online marketingu je komplexní přístup vším. Nestačí mít dokonalý web, skvělý obsah, nebo perfektní PPC kampaň.
Pokud to vše nefunguje dohromady, práce a peníze, které investujete pouze jedním směrem, se vám nikdy nevrátí.
Chcete podpořit svůj e-shop a objevovat se na předních stránkách vyhledávačů tak, aby vás zákazníci snadno našli? Máte skvělý prozákaznický přístup, skvělé produkty, za kterými si stoprocentně stojíte, ale množství zakázek stále trochu pokulhává? V takovém případě vám může pomoci linkbuilding. Pojďte si přečíst, co to vlastně znamená, jak se dělá a hlavně jak vám pomůže.
Co je linkbuilding?
Linkbuilding znamená získávání zpětných odkazů na váš web. Jedná se o součást SEO (Search Engine Optimization) neboli optimalizace webu tak, aby se líbil vyhledávačům a při vyhledávání ho zobrazovaly potenciálním zákazníkům na co nejlepších pozicích.
Linkbuilding se v základu dělí na externí a interní. Pro co nejlepší výsledky je optimální kombinace obou. Co to ale vlastně znamená?
Interní linkbuilding
Nebo také interní prolinkování jsou odkazy v rámci vašeho webu. Pokud například z článku na blogu odkazujete na konkrétní produkt, jedná se o interní prolinkování, stejně jako v případě, že u konkrétního produktu máte další odkazy na výrobky, které by se zákazníkům mohly hodit.
Interní prolinkování je často intuitivní záležitostí, která má však svá pravidla. Například je vhodné, pokud při interním linkbuildingu využíváte klíčová slova a máte nejen dobrou znalost svých produktů a zákazníků, ale také přehled o UI a UX a dalších faktorech, které ovlivňují úspěšnost odkazů jak z pohledu konverzí, tak i vyhledávačů. Sem tam nějaký odkaz z článku na produkt vás úplně nespasí. I při interním prolinkování je důležitá strategie a přehled o současných trendech i pravidlech vyhledávačů.
Externí linkbuilding
Externí linkbuilding je získávání odkazů z jiných webových stránek a právě tady se děje většina magie, která může mít zásadní vliv na úspěšnost vašeho e-shopu. Získávání externích odkazů může mít přímý vliv na konverze, jeho hlavní rolí je však ukázat vyhledávačům, že se o vašem e-shopu mluví a stojí za to zobrazovat ho při zadání relevantních klíčových slov na lepších pozicích. To má zásadní vliv na návštěvnost webu přes vyhledávání a s tím potenciálně i na uskutečněné prodeje.
Úspěšné budování zpětných odkazů vyžaduje nejen dostatek času, ale také kontaktů, znalost trhu, velké množství komunikace a v neposlední řadě originální nápady a přístup, který zaručuje, že získané odkazy budou skutečně relevantní.
V linkbuildingu totiž už přes deset let vítězí kvalita nad kvantitou, což si však dodnes stále někteří linkbuildeři a majitelé e-shopů, kteří si odkazový profil tvoří sami, neuvědomují.
Techniky linkbuildingu – jak získáváme odkazy pro naše klienty?
Možností toho, jak získat zpětné odkazy na váš e-shop je poměrně dost. Ne všechny však dávají smysl a některé jsou dokonce škodlivé (o těch více v odstavci o black hat a gray hat linkbuildingu). Čemu se primárně věnujeme my a proč si myslíme, že právě tyto techniky mají největší smysl?
Spolupráce s blogery a influencery
Linkbuilding může jít krásně ruku v ruce s influencer marketingem. Spolupráce s blogery je poměrně zásadní součástí budování zpětných odkazů, která může vést i k přímému získání konverzí (což však, jak už jsme zmínili, není pro linkbuildera prioritou). Komunikace a spolupráce s blogery vyžaduje především širokou síť kontaktů, důkladnou znalost blogerské scény a trpělivost.
U spolupráce s influencery je také důležitá spolupráce ze strany klienta (tedy vás). Nefunguje to totiž tak, že bychom oslovili influencera a ten o vás jen tak napsal článek nebo vás zmínil na sociálních sítích. Většinou se jedná o spolupráci výměnou za produkt (neboli barter), v jiných případech jde o placenou spolupráci, která je čím dál tím obvyklejší. Pro velkou část influencerů se dnes už jedná o práci na plný úvazek.
Pro to, aby byla spolupráce s influencerem úspěšná, je důležité, aby byl proces co nejjednodušší. Můžete nabídnout například pouze produkty do určité cenové kategorie. Ale pokud nabízíte pro spolupráci jen velmi omezený sortiment, nebo výběr omezujete a kladete si náročné podmínky, většinou se nedá příliš velký úspěch a zájem očekávat.
Spolupráce s magazíny
Publikování odkazů na magazínech může být poněkud ošemetná věc a kolikrát může spadat i do šedé zóny, která se vyhledávačům příliš nelíbí. Důležitá je totiž volba magazínu i kvalita článku, ve kterém se odkaz nachází. Na internetu najdete snad až nekonečné množství nabídek magazínů, které vám publikují článek za pár stovek. Problém takových magazínů je v tom, že se na nic jiného než podobné placené články nenachází a to je chyba, která může vyjít poměrně draho třeba i tím, že zaplatíte za odkaz, který vás bude stát pečlivě budovanou pozici a v tom horším případě budete muset po čase platit i za jeho odstranění.
Pokud spolupracujeme s magazíny či jinými weby, posuzujeme jejich kvalitu podle dlouhodobé kvality jejich obsahu a několika různých metrik (např. domain rating) a ve spolupráci s klientem publikujeme obsah relevantní jak pro magazín tak pro zaměření e-shopu.
Pořádání soutěží
Běžné soutěže „dej nám like” moc nefungují. Soutěže by měly mít přínos a za něco stát. V GetFoundu pořádáme různé soutěže i s pozitivním dopadem na ekologii (například Vyčisti les), ve kterém naši klienti, kteří se stanou sponzorem této soutěže, získávají odkazy z institucí jako jsou např. školy, dětské domovy a dalších velmi zajímavě hodnocených webů.
Stát se sponzorem (relevantní) soutěže většinou může z hlediska linkbuildingu i povědomí o značce přinést výrazně více než klasické budování komunity prostřednictvím soutěží na sociálních sítích. To většinou dopadne pouze tak, že vás sice zájemci o výhru začnou sledovat, ale jakmile soutěž skončí, buď přestanou, nebo, což je možná ještě horší, nebudou s vaší značkou nijak interagovat, což může vést ke snížení organického dosahu.
Interní prolinkování
Jak jsme zmínili, interní prolinkování je velmi důležitou součástí linkbuildingu, která často funguje intuitivně. Intuitivní řešení však nemusí být nejefektivnější. Proto provedeme analýzu současného stavu vašeho webu a ve spolupráci s UX specialistou navrhneme optimální podobu odkazů pro co nejlepší výsledky vyhledávání i konverze. Pokud máme přístup k administrativě vašeho webu a volnou ruku, vyžaduje tento krok z vaší strany minimální nebo dokonce žádnou aktivitu.
Výměny odkazů
Výměna odkazů jsou jednou z nejstarších technik, kterou používaly už první weby, které se na internetu objevily.
Na to samozřejmě brzy přišly vyhledávače a výměny odkazů typu „já ti dám odkaz na můj web a ty zase na můj” začaly hodnotit spíše negativně.
Proto, pokud k výměně přistupujeme (protože se stále jedná o funkční praktiku, která může vést i k dlouhodobější zajímavé spolupráci), snažíme se do výměny zapojit maximum klientů i partnerů tak, aby k výměnám jedna ku jedné v optimálním případě vůbec nedocházelo.
Doplňování odkazů do tematických článků
Ať už se zabýváte jakýmkoliv odvětvím, na webu je určitě spousta článků, které o něm píšou. A takové články jsou naprosto ideální možností, jak získat odkaz s minimem finančních investic. Přestože se jedná (ve většině případů) o levnou možnost po stránce financí, je tu poměrně zásadní časová investice.
Vhodné články musíme v první řadě vyhledat, k čemuž slouží většinou nástroje typu Ahrefs, případně pokročilé vyhledávání na Googlu. Musíme zjistit, jestli se nejedná o komerční článek, který si zaplatila například konkurence (případně jestli rovnou nejde o konkurenční web), vyhledat kontakt na člověka, který má stránky na starosti a domluvit spolupráci. To všechno je práce linkbuildera, ale u dohledání a domluvení spolupráce ještě nekončí.
V minulosti bylo možné do takového článku dát prostě odkaz a dále nic moc neřešit. Ani to už však vyhledávače nevidí moc rády a navíc takový odkaz často zkrátka ani nezaznamenají.
Proto je důležité článek alespoň rozšířit, v případě, že se jedná o starší článek, tak ho aktualizovat o nejnovější informace a poznatky a až poté přidáme odkaz na vaše webové stránky. To mají na starost naši copywriteři.
Pročišťování odkazového profilu
Linkbuilding občas vyžaduje i přesný opak získávání odkazů a to je jejich odstraňování. Zvlášť v případě, že měl e-shop linkbuildera, který se neštítil „gray hat” technik, nebo se konkurence rozhodla prostřednictvím škodlivých odkazů váš web poškodit. Odstraňování odkazů vyžaduje především důkladnou znalost odkazového profilu – vědět, kde se potenciálně škodlivé odkazy nacházejí.
S tím nám pomáhá především nástroj Ahrefs. Dalším požadavkem je trpělivost při komunikaci s webmastery, kteří odkazy mohou odstranit. Ti ne vždy komunikují a v některých případech je ani není možné dohledat (častým případem jsou weby s gamblerskou nebo dospělou tematikou). V takovém případě saháme po možnosti Google disavow tool, která přes Google Search Console dává vyhledávači vědět, že se od těchto odkazů distancujete. Nevýhodou tohoto postupu je samozřejmě to, že funguje pouze pro Google a např. Seznam může mít s takovým e-shopem i nadále problém.
Samotné čištění odkazového profilu je mravenční práce. Občas se může nějaký web na první pohled tvářit na základě čísel velmi nekvalitně. Přitom je ve skutečnosti skvělým zdrojem konverzí i „odkazové šťávy”. To se většinou týká různých blogerů, kteří nemají na pohled dobrá čísla (například domain rating), ale za to mají své věrné fanoušky a velkou čtenost.
Linkbuilding a obsah – neoddělitelná dvojka, která přinese vašemu podnikání maximum
K vytvoření zdravého odkazového profilu a předním pozicím ve vyhledávačích obsah nepotřebujete. To však neznamená, že byste ho měli zavrhnout. Tvorba obsahu vyžaduje dlouhé hodiny práce, která se vám však může bohatě vrátit. Google i Seznam kvalitní obsah milují a prostřednictvím obsahu můžete získávat přirozené odkazy z míst, na které byste sami ani nepomysleli.
Tvorba obsahu také může hrát velkou roli při spolupráci s magazíny, při které jsou nejúspěšnější kvalitní články a rozhovory týkající se vašeho oboru.
Pomocí obsahu můžete dát zákazníkům nahlédnout do svého myšlení a fungování. Ukážete jim svou odbornost a v nejlepším případě si získáte i jejich sympatie, takže se k vám budou dlouhodobě vracet.
Obsah není všespásný a ať tvoříte sebelepší články, návody a produktové popisky, pokud je mezi lidi nešíříte, moc daleko vás nedostane. A platí to i naopak. I s tím nejlepším odkazovým profilem příliš nezískáte, když zákazníkům o sobě a především svých produktech neposkytnete žádné (nebo jen velmi strohé) informace.
Co v rámci linkbuildingu rozhodně neděláme?
Získat odkaz může být otázka klidně pár vteřin. Stačí si naprogramovat bota, který začne spamovat diskuzní fóra, nebo si založit účet na serveru, který zprostředkovává odkazy na PR magazínech za pár stovek.
Ano. Je to levná a rychlá varianta, jak přijít k „bohatému” odkazovému profilu. Také má svůj název. Říká se jí gray hat linkbuilding. Tyto „strategie” už naštěstí, alespoň u nás, pomaličku upadají do zapomnění, stále se s nimi však můžete setkat. Pokud vám někdo takový linkbuilding za pár korun nabízí, berte nohy na ramena. Opravdu tím svému podnikání nijak neprospějete. Spíš budete za pár měsíců hledat linkbuildera, který tyto škodlivé odkazy odstraní…
Pak je tu ještě black hat, do kterého spadá poškozování konkurence například tím, že pořizujete odkazy na konkurenci na škodlivých web (např. s tématikou erotiky či gamblingu). V dnešní době už to není tak časté, ale stále se ještě najdou linkbuildeři, kteří se těchto praktik neštítí a můžeme vám rovnou říct, že vám nepřinesou nic dobrého. O něco častější je kupování falešných recenzí například na Googlu. Ano, i to spadá do temných zákoutí, které vám sice možná přinesou pěkný pohled na plný počet hvězdiček a hromadu hodnocení. Ve výsledku vás však opravdoví potenciální zákazníci prokouknou a utrhnete si akorát tak ostudu.
Další důležité informace, které byste měli o linkbuildingu vědět
Co byste ještě měli vědět, než se do spolupráce pustíme?
Odkazový profil – co to je a jak by (ne)měl vypadat
O odkazovém profilu už jsme mluvili dost. Ještě však jednou zdůrazníme, že kvalita rozhodně vítězí nad kvantitou. Můžete mít třeba tisíce odkazů a stále se objevovat na posledních stránkách vyhledávačů. Nebo získat dokonce takovou penalizaci, že vás nikdy nikdo přes vyhledávač nenajde a Google vám ani neumožní zaplatit PPC reklamu.
Jak dlouho získání jednoho odkazu trvá?
Velmi záleží na zvolené metodě linkbuildingu, na tom, jak rychle druhá strana komunikuje atd. Může jít opravdu o chvilku, většinou se však jedná přibližně o dvě hodiny (čistého) času. Od zahájení komunikace (nebo další práce) po skutečné získání odkazu může však uplynout několik dní, v některých případech i týdnů (zvlášť při spolupráci s influencery, kteří produkt nejprve testují).
Jaké činnosti získání odkazu zahrnuje a co vás při spolupráci s linkbuilderem čeká?
Na co se před spoluprací s linkbuilderem připravit a co budete potřebovat?
- V první řadě o vás budeme potřebovat zjistit co nejvíce informací. Kdo jste? Kdo je vaše cílová skupina? Jaké produkty / služby chcete prodávat nejvíce…? To všechno zjistíme na osobní (nebo online) schůzce i pomocí dotazníku, který máme pro naše klienty připravený.
- Analýza KW – pokud analýzu klíčových slov ještě nemáte, můžeme vám ji zpracovat. Klíčová slova jsou důležitá pro optimalizaci webu i tvorbu obsahu tak, aby vás potenciální zákazníci co nejsnadněji našli.
- Dále budeme potřebovat analyzovat váš stávající odkazový profil. Díky tomu zjistíme, jaké odkazy už máte, zda je vše v pořádku a pokud ne, přistoupíme k odstranění škodlivých odkazů.
- Analýza interního prolinkování – máte svůj web prolinkovaný správně a strategicky? I na to se podíváme a nastavíme strategii optimálního prolinkování.
- Při spolupráci s influencery budeme potřebovat vaši spolupráci při zasílání produktů či poukazů.
Co do linkbuildingu nespadá?
Linkbuilding je neodmyslitelnou součástí ecommerce a internetového marketingu. Rozhodně však nepokrývá všechna jeho odvětví. Linkbuilding nemá za úkol získat prokliky a konverze ani budovat PR (občas však i to může být výsledkem). Úkolem linkbuildingu je získávat relevantní a úspěšné odkazy, díky kterým získáte lepší viditelnost ve vyhledávačích.
Předpoklady úspěšného linkbuildera
Chcete se stát linkbuilderem nebo přemýšlíte o tom, že se budete tvorbě odkazového profilu pro váš e-shop věnovat na vlastní pěst? Jaká vlastnosti a dovednosti budete potřebovat k tomu, abyste v tomto odvětví SEO měli opravdové úspěchy?
Nadšení pro komunikaci
Na první pohled se může zdát, že práce linkbuildera spočívá převážně v telefonování a psaní e-mailů. Komunikace skutečně patří k naprosto zásadní výbavě každého linkbuildera a asi neexistuje způsob, jak se jí při budování odkazového profilu vyhnout.
Trpělivost
S nadšením pro komunikaci souvisí také trpělivost. Lidé vám nebudou zvedat telefony a odpovídat na e-maily a když už se konečně na něčem domluvíte, může trvat dalších několik dnů nebo dokonce týdnů, než svou stranu dohody splní. Budete je urgovat a přemlouvat a znovu a znovu komunikovat a vaše trpělivost dostate skutečně zabrat. Ale linkbuilder se ničím takovým nedá odradit a má v kapse spoustu triků, jak druhou stranu ke spolupráci i komunikaci hravě přimět.
Kreativita
Opravdu kvalitní linkbuilder se nezastaví u časem ověřených technik, které používá dlouhé roky. Naopak. V první řadě se vždy snaží vymyslet kreativní a originální řešení získání odkazů, které všem zúčastněným stranám přinese maximum.
Analytické myšlení
Velkou částí práce linkbuildera je analýza. Analýza klíčových slov, odkazového profilu, vyhodnocování výsledků atd. Pokud netrpíte láskou k datům, tabulkám a Google Analytics, ale chcete se přesto stát linkbuilderem, je na čase na svém analytickém myšlení pořádně zapracovat.
Přehled v SEO a SEO nástrojích
Jak už jsme zmínili, linkbuilding je součástí SEO a proto se úspěšný linkbuilder neobejde bez znalostí tohoto oboru i nástrojů, které se v něm používají.
Nadšení a neustálé vzdělávání se v nových trendech
Vyhledávače snad každý den přicházejí se změnami a novinkami, které je potřeba bedlivě sledovat. Linkbuilder tak musí mít svou práci opravdu rád a neustále sledovat trendy, vzdělávat se a nové nástroje a techniky zkoušet už v okamžiku, kdy se objeví.
S trochou nadsázky existují z hlediska linkbuildingu jen dva typy e-e-shopů: ty, které se mu věnují a ty, které by měly začít. Ani sebelepší produkt vám totiž nezajistí výsadní pozici na vyhledávačích napořád. Přestože máte aktuálně úctyhodnou návštěvnost, v administraci vám přichází jedna objednávka za druhou a zisk se navyšuje doslova každou sekundou, můžete pro svůj e-shop udělat ještě víc. A čím dříve, tím lépe. Protože čas je v linkbuildingu doslova nad zlato.
Pár slov o linkbuildingu
Linkbuilding, tedy zpětné odkazování, patří mezi marketingové aktivity, které je potřeba dělat hlavně dlouhodobě a v ideálním případě od samého začátku. I kdyby to bylo ve vlastní režii a s minimálním rozpočtem.
Během našeho školení vám můžeme ukázat, jak nad linkbuildingem uvažovat a spravovat si ho svépomocí. Není to totiž žádná raketová věda. Jde to zvládnout dobře i ve vlastní režii, jen je potřeba vědět jak na to.
Konkurenti nespí, neusněte na vavřínech ani vy
To, že nabízíte zajímavý produkt a vše skvěle funguje, ještě neznamená, že za týden, měsíc, nebo rok nebude váš jedinečný produkt prodávat dalších deset e-shopů.
Ostatně se to děje každou chvíli a opravdu zcela unikátních produktů, na které budete mít nejlépe patent, je naprosté minimum. Přesto se často setkávám s názorem, že linkbuilding není potřeba, protože e-shop šlape i bez něj a objednávky se jen hrnou.
Přitom vliv zpětných odkazů je stále velmi důležitým faktorem v hodnocení výsledků vyhledávání, jak jsme již psali v článku o studii, kterou provedl Semrush.
Když se e-shop začíná propadat ve vyhledávačích až ke spodní liště, může být právě kvalitní linkbuilding konkurenta důvodem. Z návštěvnosti, která je generovaná jen z organického vyhledávání, totiž každý nový konkurent po troškách ukrajuje. Takže konkurent, který začne s marketingovými aktivitami hned od začátku, má dost velkou šanci, že vás brzy přeskočí.
Bohužel ve chvíli, kdy si toho začnete všímat a hledat, jak s linkbuildingem také začít, má již často navrch.
Přízeň si za peníze nekoupíte
Linkbuilding je jako vztah. Aby dobře fungoval, musíte se mu věnovat od samotného začátku, postupně a dlouhodobě. Bohužel sv tomto segmentu marketingu nelze říct, že se zachovám jako například v PPC, tedy že vezmu balík peněz, a díky tomu budu vidět víc než konkurence.
Linkbuilding je dlouhodobá činnost a je potřeba odkazový profil budovat zlehka a postupně. Pokud bych totiž zkusil za jeden měsíc udělat stovky odkazů, je dost pravděpodobné, že mi to spíše uškodí. Na vyhledávače velké nárůsty odkazujících domén jednoduše nepůsobí vůbec dobře.
A právě to je důvod, proč byste se měli linkbuildingu věnovat hned od začátku, kdy nahlídnete pod pokličku online marketingu. Vše ostatní dokážete snadno dohnat, ať už jde o onpage záležitosti, PPC, reklamu na facebooku nebo instagram. Linkbuilding tak snadno nedoženete.
Ani love brand nemá přízeň jistou navždy
Možná si říkáte, že vaše značka je tak silná a rozpoznatelná mezi konkurencí, že lidé přece nebudou chtít něco jiného, když znají vás. Přiznejme si, že pokud nejste Coca Cola, McDonald’s nebo Adidas, stačí trochu více snahy od konkurence a brand je fuč. Proto se na něj nespoléhejte jako na modlu, která vás potáhne dlouhé roky vpřed a nikdo nebude kupovat stejný produkt jinde, když na něm není vaše logo. Naopak svůj brand podpořte právě linkbuildingem, protože pomáhá jak organické návštěvnosti, tak při budování brandu.
Takže neváhejte a zkuste to, pusťte se do linkbuildingu a mějte o kousek větší náskok než vaši konkurenti. I když se vám zdá, že žádní nejsou. Nejspíš totiž jen nejsou vidět. Ale určitě pracují na tom, jak vás porazit. Rádi vám pomůžeme tomu předejít.
Co na to ostatní linkbuildeři?
Zdeněk Dvořák “Linki”
Zpětné odkazy jsou často místo, kde se láme chleba ve vyhledávání. Až všichni vyladí svůj obsah a web technicky na stejnou úroveň, v čem dál soutěžit? Sám Google přiznal, že testoval, jestli se bez zpětných odkazů obejde. Výsledky nebyly dobré. Pro Seznam mohou fungovat jako pomůcka pro určení relevance obsahu k dotazu. Takže jako signál obsahové relevance a popularity je zatím prostě nejde ignorovat.
Linkbuilding je pořád nedílnou součástí hodnotících algoritmů vyhledávačů. Spamové a odfláknuté odkazy ztrácejí na váze. Vyhrávají pracněji získané a hlavně přirozené odkazy. Za kterými stojí skutečná “spoluPRÁCE”. Když tvoříte obsah nebo nabízíte něco, co má smysl, máte napůl vyhráno. Díky odkazům na relevantních a důvěryhodných místech můžete přivádět budoucí zákazníky, budovat love brand nebo předávat důležité know-how a informace. A trošičku poradit těm vyhledávačům, kdo je tu fakt dobrej .😉
Linkbuilding je hlavně o tom, jak a s kým navázat smysluplný kontakt, jehož výsledkem by měla být nějaká spolupráce zakončená kvalitními odkazy. K jejich evidenci potřebujete mít nějaké místo, kde je budete mít všechny pohromadě.
Jestliže to myslíte s linkbuildingem vážně a máte na starost více projektů, pak je online nástroj Buzzstream ideálním partnerem. Líbí se nám hlavně proto, že:
- odpadá starost vést si excelové tabulky,
- není nutné vyhledávat informace po emailech – všechno máte přehledně na jednom místě,
- výborná je také funkce Outreach, pomocí které můžete obesílat získané kontakty,
- snadná evidence odkazů pomocí rozšíření v prohlížeči,
- řešení pro reporting, kde například zjistíte, jak jste si vedli, kolik subjektů jste oslovili a kolik odkazů jste získali.
EVIDENCE ODKAZŮ
Získat kvalitní odkaz není jednoduché a předchází tomu velmi často dlouhé jednání o rámci spolupráce. Získaný odkaz je pak jenom špička ledovce, která je vidět.
O to více potěší když konečně nějaký získáme a s radostí ho zaevidujeme. V Buzzstreamu na to můžete jít několika způsoby, ale asi nejlepší mi přijde nainstalovat si rozšíření do prohlížeče Buzzmarker, který si automaticky sám odkazy na stránce vyhledá a zaeviduje.
Buzzstream také automaticky kontroluje, jestli odkaz na dané stránce stále existuje a i po několika měsících můžete vidět, jestli je odkaz stále umístěný. Problém má pouze s automatickou detekcí odkazů v PDF dokumentech (žádný strach, o odkazech v PDF dokumentech Google ví – viz vyjádření Johna Muellera) :). Kolik odkazů pak získáme, zjistíme v sekci Link monitoring.
Klady:
- šikovné rozšíření do prohlížeče
- reporting získaných odkazů
- automatická kontrola odkazů
SEZNAM KONTAKTŮ A PROJEKTŮ
Protože linkbuilding mimo jiné znamená budování nových vztahů s webovými subjekty a udržování těch starých, potřebujeme nějaký prostor, kde budeme mít veškeré informace pohromadě. Právě v tom je největší síla Buzzstreamu.
Pro každý projekt máte zvláštní sekci, která obsahuje databázi webů s nimiž jste ve spolupráci, a nebo které jste oslovili. Můžete si doplnit nejdůležitější informace jako email, jméno, ale i třeba v případě placené spolupráce – kolik co stálo, Buzzstream také automaticky doplňuje data o Domain Authority webu a datum poslední komunikace.
Weby si rozdělíte podle zaměření – magazín nebo blog. Pak přidáte, jaký je to druh – cestování, pro ženy atd. V případě že Buzzstream používá více lidí, sdílíte spolu zmíněné informace a kolega tak třeba hned ví, na jaké relevantní blogy se obrátit, má-li třeba klienta, který má e-shop s kosmetikou.
Přehledně také vidíte, v jaké fázi komunikace jste s daným webem – jestli už se spolupráce ukončila a odkaz je vložený, nebo teprve čekáte na první odpověď.
Protože pořád vznikají nové a nové weby, měli bychom dělat nové průzkumy odkazových příležitostí a weby průběžně do sdílené databáze doplňovat.
Klady:
- sdílené informace napříč klienty – projekty,
- roztříděné projekty, roztřídění kategorií (blog, magazín…),
- informace – cena, kontakt, data poslední komunikace, všechno na jednom místě.
OSLOVOVÁNÍ
V případě oslovení máte na výběr hned několik možností. V naprosté většině se snažíme co nejvíce perzonalizovat a emaily směřujeme konkrétní osobě s určitým cílem jenom pro ni.
Nicméně také velmi často se obsah sdělení nemění – známe to – spolupráce na úrovni umístění blog postu, zpětně dosadit nějaký relevantní odkaz, zapojení se do soutěže atd… To nejdůležitější zůstává a měníme pouze několik proměnných jako jméno, název webu, nebo třeba odkaz na nějaký konkrétní článek u nich na webu. Máme pro to možnost využít šablony, které si sami připravíme a jenom do textu e-mailu dáme označené proměnné (jméno, název webu…) Hromadně (ale zároveň perzonalizovaně) tak můžeme oslovit najednou více webů. Ušetří nám to čas a práci. Já osobně se snažím i přesto do každého e-mailu ještě „vlézt” a přidat nějaké konkrétní informace, aby příjemce skutečně měl dojem, že je nabídka určená přímo jemu.
Jak psát takový email, který by dával hlavu a patu, a přitom byl úspěšný, se můžete dočíst v mém článku Linkbuilding, psaní emailů a autobus.
Výborné je také to, že Buzzstream hlídá nejen jestli příjemce email otevřel, jestli klikl na odkaz vložený v emailu, ale také CTR procento odpovědí. Tyto ukazatele jsou důležité pro správný výpočet KPI v linkbuildingu a hlavně nám řeknou, jak moc naše oslovovací kampaň byla úspěšná.
Můžete se podívat na výborný článek od Ross Hudgense o tom, jaký je dobrý ukazatel úspěšnosti umístnění odkazu po oslovení emailem.
Klady:
- možnost si připravit vlastní oslovovací šablony,
- metriky které měří úspěšnost emailů,
- reporting oslovování – víme, kolik emailů jsme poslali.
Jak získat kvalitní a „zdravé“ odkazy zdarma a s minimálním úsilím? Máme pro vás tip, díky kterému můžete získat odkazový profil jako z manuálu.
Příklad za tisíc slov
Někdy pro získání linku stačí „málo” – nejlepší odkazy jsou ty, které získáte zdarma. Pokud se chystáte reagovat na zajímavou událost, zjistěte si, jestli o ní nepíše nebo nebude psát někdo další na svém webu. Určitě takového člověka oslovte a napište mu, že jste právě publikovali článek o stejné události a že by ho možná ocenili i jeho čtenáři. Samozřejmě na jeho článek odkažte (pokud je kvalitní).
Abychom vám dokázali, že to funguje, podívejte se na předešlý článek. Napsali jsme ho o konferenci SEO restart 2017 a uvedli na konci odkazy na weby, které se zabývají stejným tématem.
Jak to aplikovat na svém webu?
Nemusíte se hned nutně registrovat na další konference, ale zkuste se zamyslet nad svým stávajícím nebo plánovaným obsahem. Hodně taky bude záležet na vašem oboru. Píšete blog o cestování a budete psát třeba o dovolené Chorvatsku? Prohledejte google a najděte nejlepší články na stejné téma. Link building je ale kouzelný v tom, že v tomhle případě nemusíte hledat jen stejné články, ale třeba se objeví článek o tom, jak je v Chorvatsku draho, jak se tam dostanete, kam se podívat na výlety, jaké sporty tu dělat a podobně. I to můžete využít a odkazem na takový obsah doplnit svůj článek.
Vždycky se snažte, aby váš článek byl originální, aby čtenáři přinesl buď pobavení, nebo nové/přínosné informace. Určitě nekopírujte obsah z PR webů, obsahu je teď na internetu hodně. Myslete na to: musíte být lepší.
Co nečekat?
Že na vás každý odkáže. Příklad článku o konferenci je dost specifický, týká se totiž komunity kolem on-line marketingu, která o přínosech odkazů ví. To ale neplatí pro majitele webů z jiných oborů. Buďte proto trpěliví.
Výhody:
- získání odkazu zdarma
- možnost navázání užší nebo pravidelné spolupráce
Nevýhody:
- časová investice
- není jistota získání odkazu
Agentura Medio Interactive připravila ve spolupráci s moderujícím Filipem Podstavcem už pátý ročník odborné konference SEO Restart, kde jsme samozřejmě nemohli chybět ani my. Slovo „odborná” nepíšu jen abych tenhle úvod o nějaké to slovo natáhla, SEO Restart je opravdu osvěžující odbornou výjimkou v dnešní době konferencí, na kterých sice mají řečníci na svou přednášku třeba celou hodinu, ale posluchačům během ní absolutně nic neřeknou. SEO Restart se tak stal příjemným překvapením, ze kterého jsme si odnesli dokonce i nějakou tu inspiraci.
SEO v multi-channel světě od Jana Tichého
První mluvil sám Jan Tichý, předmětem jeho přednášky bylo SEO v multi-channel světě. Má SEO ještě význam, když jsou výsledky vyhledávání zamořeny PPC reklamou? Jak s ní bojovat? A má takový boj vůbec význam, nebo je lepší se asimilovat a využít to nejlepší, ze všech kanálů, které nám dnešní svět nabízí? Je pravda, že lidé trpí bannerovou slepotou a na PPC výsledky ve vyhledávání vůbec neklikají?
Honza mluvil o známém rozdělení přístupů k reklamě na internetu. První zmínil dnes už možná trochu zastaralý SEO-centrismus, který PPC reklamu a další možnosti propagace kromě té „jednoduché a levné” v podstatě ignoruje. A nepříliš překvapivě řekl, že tento způsob SEO už prostě fungovat nebude.
Druhým způsobem přístupu je multi-channelová propagace, která sice pracuje s oběma kanály, ale stále není dokonalá.
Správnou cestou, kterou by se měli obchodníci dnes vydat je cross-channel marketing, který PPC a SEO spojuje a pracuje s oběma druhy propagace tak, aby se vzájemně doplňovali.
V cross-channel světě se nesmíte bát využít všech dostupných kanálů a ani kreativity, jak Honza předvedl na příkladu skákacích bot, pro které značka, která je u nás začala prodávat, při vstupu na trh vymyslela vlastní jméno, které propagovala v offline světě a právě tímto kanálem nalákala potenciální zákazníky nejprve k vyhledání tohoto termínu, a následně k návštěvě webu a případnému nákupu.
Hlavní pointou přednášky Jana Tichého bylo: Nebojte se využívat všech kanálů, pokud s nimi zacházíte správně, budou se doplňovat a vyhrajete na tom jak vy, tak váš zákazník.
Jak se dostat do Featured Snippets od Marie Štouračové
Druhým řečníkem byla Marie Štouračová z agentury RobertNěmec.com, která mluvila o tom Jak se dostat do Featured Snippets, tedy na stále významnější nultou pozici ve vyhledávání Googlu. Featured Snippets, česky „webové definice” je krátký text odpovídající na konkrétní dotaz, který se zobrazuje jako první hned pod placenými pozicemi a láká tak návštěvníky na web, který Google na danou pozici obsadí.
Návštěvnost může podle Marie vzrůst díky této webové definici až o osm procent, v případě hlasového vyhledávání, které u nás zatím není příliš rozšířené, to může dělat deset procent.
Přestože je u nás nejčastějším druhem tohoto vybraného obsahu odpověď na otázku „co je…?” featured snippets má více forem:
- Co je…?
- Jak…?
- Proč…?
- Výhody a nevýhody…
- Jaká je cena…?
- Jaký je program kina….?
- Srovnání….
Zkrátka a dobře, Google už nechce jen směřovat lidi na naše weby, ale chce být schopný splnit vše, co jim na klávesnicích vidí, vlastními silami.
Důležitou otázkou tak zůstává – jak se do FS dostat?
I na to Marie odpověděla a její odpověď vás s největší pravděpodobností příliš nepřekvapí. K tomu abychom se do FS dostali, musíme analyzovat vyhledávací dotazy (například „co je linkbuilding”), naší konkurenci z pohledu FS a naplnit náš web kvalitním obsahem, který tyto vyhledávací dotazy zodpovídá.
Text by měl být 200 – 300 znaků dlouhý a obsahovat klíčové slovo alespoň 2x – 3x.
Dalšími faktory, podle kterých Google obsah do FS vybírá je umístění webu ve vyhledávání – pokud je ztracený za desátou stránkou, na FS můžeme zapomenout. Text by měl být také objektivní a kvalitní – no a kromě toho všeho samozřejmě záleží také na náladě Googlu samotného.
Posledním řečníkem v prvním bloku před přestávkou byl Martin Šimko, který nám ukázal jak na Rychlou analýzu zahraničních trhů. Na vlastních projektech předvedl, že je taková analýza nehledě na neznalost cílového jazyka vlastně hračka a nezabere vám více než čtyři hodiny.
Jsou SEO a UX rivalové, nebo parťáci od Jana Kvasničky
Jsou SEO a UX rivalové, nebo parťáci? Na to odpovídal sálu plnému „seařů” známý UXák na volné noze, Jan Kvasnička, který si odvážně nebral servítky ani s jednou stranou. Největším problémem je podle něj vzájemná nevraživost obou stran. Jedna strana (SEO) má smýšlení robotů a na uživatelích jí vlastně nesejde a naopak. Přitom mají vlastně svým způsobem pravdu oba a proto je důležité, aby spolu velmi těsně spolupracovali a neohrnovali nad sebou vzájemně nosy. Také by samozřejmě oba měli mít trochu vhledu do konkurenčního oboru, ale je důležité, aby při tvorbě nového webu byly zastoupeny obě strany.
UXák sice může mít podle Honzy skvělý vhled do SEO a naopak, ale přesto by na projektu neměly být obě role zastoupeny jedním člověkem.
Obě role by měly myslet na jedno – nejdůležitější je zákazník a byznys. Komunikujte mezi sebou, mějte se rádi a hlavně – mějte se svým protějškem dostatek trpělivosti.
Lokální SEO od Ondřeje Bělského
Posledním řečníkem, kterého zde zmíním, bude Ondřej Bělský z Alza.cz, který mluvil o stále důležitějším Lokálním SEO. Ondřej ukázal, jak pomocí několika jednoduchých kroků, ke kterým je potřeba nula technických znalostí, vylepšili návštěvnost z organicu na kontaktní stránku Alzy ze sta návštěv během tří let na 7000 návštěv měsíčně.
Důležité je mít vyplněné všechny důležité informace: od otevírací doby a vytíženosti pobočky, přes mapu a popis, kudy se k vám zákazníci dostanou a fotografie prodejny. Při vyplňování informací o sobě je potřeba dávat pozor, aby byly ve všech službách Googlu konzistentní. Nepodceňujte ani sociální signály, personalizaci, komentáře a recenze. Obsah týkající se poboček by měl zkrátka být stejně jako jinde vyčerpávající a přehledný.
Tímto svůj report ze SEO Restartu ukončím, přestože ostatní prezentace a případové studie byly stejně zajímavé a poučné jako ty dnes zmíněné. Pokud vás zajímá, jak na překlad webu a zahraniční lokalizaci, co za peklo si můžete prožít s boty a jak je využít ve svůj prospěch nebo pokud chcete expandovat do Německa a potřebujete se vzdělat na téma německého SEO, můžete se podívat na všechny slidy z přednášek přímo na webu Media.
Případně se podívejte na další články k SEO restartu:
Stejně jako prodejce zájezdů nenabízí letadlo nebo autobus, ale zájezd, tak ani vy nenabízejte odkaz, ale kvalitní obsah.
Cíle linkbuildingu (opakování není nikdy na škodu)
Rád bych předem jenom možná zopakoval, co by mělo být jedním z cílů linkbuidlingu – dostat kvalitní obsah z webů svých klientů ke své cílové skupině prostřednictvím ostatních relevantních webů.
K samotnému přenosu nám slouží odkaz, ale tam jeho funkce končí. O odkaz nejde, ale jde o to, co je za ním. Proto je důležité si uvědomit, že jakýkoliv likbuilding bez kvalitního obsahu je k ničemu.
Můžeme se rozkrájet, vypiplat si průzkum webů ke spolupracím, ale bude to stejně k ničemu, když nabízíme web, který nefunguje nebo jeho obsah stojí za starou belu.
Před začátkem jakékoliv propagační snahy bychom se měli snažit klientovi pomoci s obsahem webu. Jenom a pouze, když je web připravený, hurá s ním do světa.
Stejně tak je to ale i s psaním mailů blogům a webům, se kterými byste rádi spolupracovali. Nejdřív by měla předcházet příprava. Bude je to zajímat? Jsou informace které pro ně nabízíme opravdu zajímavé? A jak to udělat aby odkázal co nejvíce a třeba i na některého jiného mého relevantího klienta?
Příprava – základ úspěchu
Myslím si, že kvalitní příprava celého nápadu je tak 80% celého oslovování a samotná komunikace pak třeba pouze 20%. Dobře to vymyslet holt trvá, ale vyplatí se to.
V následujícím příkladu oslovení jsem ani jednou nepoužil slovo odkaz, místo toho jsem vystupoval jako někdo, kdo nabízí kvalitní zdroje informací pro jejich cílovou skupinu. Pár faktů – klient byl pracovní portál, příjemce mezinárodní centra mládeže (cca 40 webů) a odkazy vedly na brigády, ale i na to, jak napsat životopis.
Protože to bylo opravdu něco, co potřebovali, neviděli za tím žádný komerční kalkul. Podařilo se mi umístit odkazy na více jak 50% oslovených webů a to zdarma. Weby sice nemají nějakou obrovskou autoritu, ale jsou vysoce relevantní cílové skupině a zaměření. Navíc jakožto poskytovatel zdroje informací jsem se dostal do pozice, kdy jim čas od času pošlu nějaké informace od jiných klientů a vím, že je budou publikovat i s odkazem. Opět se ale vracím na začátek: musí to být něco, co bude kvalitní a úzce cílené návštěvníkům jejich webu.
Samozřejmě ne vždycky se povede takovýhle zásah. Kdo si linkbuilding zkusil, ví, že ne všechno se vždy povede. Navíc to často dlouho trvá. Jenom jsem chtěl upozornit, že nápad a příprava obsahu webu, průzkumu i samotného oslovení by měla být to hlavní. Tedy nesnažit se hned zbrkle psát webům a ptát se jich na ceny za nějaký odkaz.
1. E-MAILOVÉ ADRESY PRO OSLOVENÍ
Zjistit více než jenom základní e-mail = jít na web a najít kontakt na nějakou konkrétní osobu, ale přímo na někoho kdo je nejrelevantnější k naší odpovědi:
- základní komunikační e-mail – info@example.cz atd…
- nejdůležitější člověk, který rozhoduje o projektu, webu a spolupracích – ředitel, šéfredaktor
- webmaster – jestli je na webu kontakt na někoho, kdo se stará o chod webu, určitě sem zařadit
2. PŘEDMĚT E-MAILU
Protože je předmět e-mailu to první a jediné, co může upoutat pozornost příjemce, je velmi důležité si s ním hodně pohrát. Snažte se do předmětu vložit nejen, o koho jde a pro koho to je – to vám také usnadní pozdější lepší orientaci v e-mailových vláknech, ale také pokud možno hned nějakou relevantní CTA. U blogerů může platit, že zmíníte přímo název článku na který reagujete. Bloger tak dostane signál že se bude jednat o něco přímo pro něj a šance že e-mail rozklikne opět vzroste.
3. OSLOVENÍ
Protože chceme aby se e-mail dostal k co nejrelevantnějším osobám, které rozhodují o obsah/chodu webu, musíme se pokusit najít jejich konkrétní jména nebo postavení (ředitel, redaktor, šéfredaktor…).
Tip č.1: Pozor na správné skloňování, žádné pane Horák, ale pane Horáku, že ano…
http://sklonuj.cz/sklonovani-prijmeni/ – pomůcka na skloňování, když si nejste jisti
Tip č.2: Pozor na správně používání velkého nebo malého písmena v oslovení Váš nebo váš.
Velké písmeno ve tvarech Váš, Vám, Vaše apod. slouží k vyjádření úcty. Při psaní úředního či jiného oficiálního dopisu bychom tedy měli napsat velké písmeno. Toto pravidlo platí pro oslovování jedné i více osob a dokonce i pro tykání.
http://www.mojecestina.cz/article/2008090301-velka-pismena-vas-nebo-vas
4. DŮVOD PROČ JE OSLOVUJI, A “PROTOŽE” EFEKT POPRVÉ
Snažíme se hned na začátku upoutat čtenářovu mysl tím, aby viděl příčinnou souvislost v tom, že mu píšeme a že by ho to mělo zajímat. Zde je poprvé skvělé využít to, čemu já říkám “chceme být také v klubu těch nejlepších”.
V naprosté většině oslovujeme také další subjekty se stejným zaměřením, tématem, nebo dokonce i nějak organizačně spjaté (např. regionální weby nějakého spolku). Dejme jim to vědět, s tím že si za našimi informacemi stojíme, jedná se opravdu o kvalitu (nezapomeňte, měla by to být pravda!:) a hlavně nikoho se nedoprošujeme. Snažíme se získat pocit, že je naše nabídka opravdu exkluzivní a je určena jenom pro ty nejlepší.
Jestli už jste nějakou spolupráci se stejným záměrem už uzavřeli, super! Pojďme to využít, jako když to využili ti a ti, nejspíše se opravdu jedná o něco zajímavého a měl bych to také využít abych byl “v klubu”. Výborně to funguje právě v oslovení více webových subjektů nějaké organizace, spolku, sdružení (města a obce, knihovny, mládežnických center..).
Tedy: oslovujeme Vás, stejně jako ostatní subjekty, které se už ale připojili ke spolupráci.
5. PŘEDSTAVENÍ ZDROJE INFORMACÍ
Konečně se dostáváme také k nám, tedy kdo jsme a proč by se o nás měl dotyčný zajímat. Jestliže píšeme v zastoupení nějakého většího, známějšího brandu, jedině dobře, určitě nezapomene v krátkosti vyzdvihnout jeho postavení a přednosti.
Nezapomeňte: jste nějaký subjekt, který poskytuje kvalitní informace, obsah, zdroje a ne který rozšiřuje odkazy.
6. ZDROJE
Konečně se dostáváme také ke konkrétním zdrojům. Opět bychom si měli být jistí, že je to opravdu něco, co má svojí kvalitu, v čem jsme nejlepší, co by je mělo zajímat, přímo relevantní, plné informací…V tomto případě si například zjišťuji, v jakém regionu se příjemce nachází a posílám mu odkaz přímo na nabídky práce přímo a pouze z jeho okolí. Články, jak napsat životopis, byly ty nejnavštěvovanější a nejsdílenější stránky tohoto klienta.
Tip.č.3: Jestliže máte nějakého dalšího klienta, web který relevantně a kvalitativně je relevantní naší nabídce a je podobný zdrojům které se snažíte nabídnout přidejte ho sem také. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou:)
7. DŮVOD PROČ JE OSLOVUJI, A “PROTOŽE” EFEKT PODRUHÉ
Hned za zdroji bychom měli ještě jednou uvést, proč by je to mělo zajímat, vyzvat ke vložení na web a hlavně jako trumf ukázat nějakou už uzavřenou spolupráci, která se Vám nejvíce líbí a slouží jako vzorová pro další subjekty.
Opět zde na závěr působí efekt, když oni tak my taky a vypadá to, že to dává smysl.
8. ZÁVĚR
Na závěr určité odlehčení a přání dalších úspěchů, můžeme si dovolit i smajlík. Vzhledem k povaze nabídky doporučuji vystupovat jako tvůrce obsahu, informací a ne jako “někdo z agentury” proto svojí pozici uvádějte klidně jako “obsahový marketing” nebo “content marketing”, ale je to na vás.
To nejdůležitější v bodech
- nabízet pouze kvalitu
- příprava 80 % a e-mailová komunikace 20 %
- vystupovat jako zdroj kvalitních informací a neprosit o odkazy
- stručně a efektivně
- personalizovat
- chválit sebe i je (když je co :-D)
- použít “připoj se ke klubu” CTA s konkrétními příklady už uzavřené spolupráce
Pokud vám říkají něco taková jména jako Anzari, Kvitová nebo Berdych a Wimbledon je pro vás jednou z důležitých událostí roku, možná vám říká něco výraz dwell time, který označuje dobu, kterou se tenisový míč ohřeje na raketě. Co má společného s linkbuildingem?
Dwell time jako přehlížená SEO metrika
Kromě tenisu (který nepatří zrovna k tématům, která by byla mému srdci blízká) se spojení „dwell time“ objevuje i v SEO. Konkrétně jde o jednu z nejdůležitějších a současně velmi opomíjených metrik.
Co to ten dwell time tedy je?
Dwell time označuje čas, který stráví návštěvník na našem webu před tím, než se proklikne zpět do výsledků vyhledávání. Poprvé se tento termín objevil v roce 2015 v článku o tvorbě kvalitního obsahu, který napsala Duanne Forrester na blogu vyhledávače Bing od Microsoftu, kde ho zmínila jako důležitý faktor pro rozpoznání toho, zda náš obsah za něco stojí.
Dwell time má velmi blízko k míře okamžitého opuštění (bounce rate), přesto se mezi nimi najdou rozdíly.
Jak se liší dwell time od bounce rate?
Google Analytics (GA), stejně jako velká řada ostatních analytických nástrojů, potřebuje pro změření času na stránce dvě akce. Vstupní a výstupní – tedy takovou, kterou buď pokračujeme na další obsah webu, nebo se vrátíme zpátky do výsledků našeho původního vyhledávání. A tady nastává takový drobný problém.
GA do míry okamžitého opuštění, kterou chceme mít co nejnižší, počítají jakoukoliv jinou akci než pokračování na další obsah. Pokud tedy návštěvník stráví dvacet minut pročítáním vašeho skvěle napsaného článku, který naplní jeho veškeré potřeby k danému tématu, a po jeho přečtení web opustí, GA už to počítají jako okamžitý odchod. Weby s vysoce kvalitním obsahem tak často právě na vysokou míru okamžitého opuštění trpí nejvíce.
Dwell time a vyhledávače
Naštěstí je dwell time metrika, které si velmi dobře všímají i vyhledávače, přestože se s tím, jak mají ve zvyku, nijak zvlášť nechlubí, a dwell time je, stejně jako hromada dalších metrik, předmětem sáhodlouhých diskuzí SEO odborníků, kteří se snaží rozlousknout záhadu (především) googlích algoritmů. Dnes to však vypadá, že je dwell time opravdu metrikou, která si pozornost zaslouží.
Pokud je dwell time webu nízký, zobrazí se ve výsledcích vyhledávání možnost web ve vyhledávání zablokovat, po čemž určitě nikdo netouží.
Podle čeho se dwell time měří?
Dwell time je metrika, která se nám jen tak nikde neukáže, Google k jejímu určení používá kombinaci zmíněné míry okamžitého opuštění a průměrné doby trvání návštěvy.
Jestli je dwell time faktorem, který ovlivňuje také pozice, se asi jen tak nedozvíme, ale vzhledem k tomu, že je jen málo přesnějších metrik určujících kvalitu obsahu, jde to s vysokou jistotou předpokládat.
Jak tedy zajistit, aby návštěvníci okamžitě po otevření vašeho webu nesměřovali k nesmiřitelnému tlačítku zpět?
Většinu bodů už určitě budete znát a souvisí s dobře udělaným webem připraveným na linkbuilding a věčnou slávu celkově, ale znáte to: opakování, matka, moudrost…
TVORBA KVALITNÍHO OBSAHU:
Jak už jsem zmínila výše, dwell time stojí na vysoce kvalitním obsahu, který si čtenáře omotá kolem prstu a z cílové stránky ho jen tak nepustí. Nezáleží na tom, jestli je plný užitečných informací, nebo se u něj čtenář popadá smíchy za břicho, důležité je, aby byl prostě skvělý. Zapomínat byste neměli ani na jeho zpracování. Stěna nekonečně dlouhého textu, kterou si čtenář nemůže snadno pohledem proskenovat, dnes už každého jenom zastraší.
SILNÉ INTERNÍ PROLINKOVÁNÍ:
Stejně jako kvalitní obsah, tak i interní prolinkování je věc, kterou byste měli mít vyřešenou už od spuštění svého webu, i kdyby žádný dwell time neexistoval. Bez něj jako byste na internetu ani nebyli. Logické interní prolinkování mají rádi vyhledávače i návštěvníci, jimž ušetří spoustu práce, s hledáním dalších informací, které by bez něj mohli hledat, ó hrůzo, úplně někde jinde než na vašem webu. A přitom ho opustit, což přece nechceme. Stejně tak je interní prolinkování důležité pro optimalizaci vašeho crawl budgetu, o kterém vám příště něco prozradí Ondra. Zkrátka a dobře, interní prolinkování se v žádném případě nevyplácí podceňovat.
CHYTNOUT A NEPUSTIT:
Návštěvník váš článek dočetl a co teď? Určitě ho nechcete jen tak vypustit do světa, ba naopak, jak už se nám jednou zaháčkoval, je dobrá příležitost poslat ho dál dalším doporučeným / podobným obsahem nebo lákavým pozváním k účasti v diskuzi. Nenechejte ho odejít hledat informace jinam, když máte spoustu nástrojů, jak ho přimět zůstat.
ZOUFALSTVÍ NAKONEC:
Všechny techniky už dávno používáte a přitom se vám zdá, že u vás návštěvy stejně dlouho nevydrží? Můžete se uchýlit k trošku zoufalému řešení nekonečného scrollování článků na jedné stránce. Tuhle techniku však moc nedoporučujeme, protože díky ní sice může čtenář přejít k dalšímu článku tak nějak bez přemýšlení a dalšího klikání, ale na SEO to zrovna dvakrát pozitivní vliv nemá.
Otevřeli jste si e-shop se skvělým produktem. Máte přístup k zákazníkům, že by vám ho mohl i Rohlík závidět, jeho IG stránku spravujete s láskou a nadšením a vše děláte podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Podle všeho, co jste si před spuštěním svého e-shopu přečetli, by se k vám zákazníci měli přímo hrnout. Jenže z Google Analytics na vás smutně zírá vypasená nula, vaše nadšení den ode dne upadá a vy máte chuť z virtuálních rohů svého obchodu vymetat virtuální pavučiny.
SEO ještě nikam neodešlo – a vy byste ho rozhodně neměli podcenit
Možná to je tím, že jste někdy na začátku tvorby svého e-shopu slyšeli něco o SEO nebo linkbuildingu, ale zároveň jste také slyšeli, že jsou to mrtvé věci, kterými nemá cenu se více zabývat. Jenže ať už je váš produkt a přístup sebelepší, je to k ničemu, pokud jej zákazníci na internetu nenajdou. A tady právě přichází na řadu „mrtvoly” v podobě SEO a jeho sidekicka. Linkbuildingu.
Co se týká faktorů SEO, které by měly být aplikované přímo na webu (on-page), není je v dnešní době vždy nutné 100% znát, protože většina nových e-shopů je postavena například na Shoptetu, nebo podobném systému, který se o on-page faktory stará sám. Samozřejmě je vhodné mít o nich přehled, ale v tomto článku se budeme zabývat jeho off-page částí, tedy již zmíněným linkbuildingem.
Linkbuilding, neboli hezky česky budování zpětných odkazů, vzbudí povědomí o vašem e-shopu nejen mezi lidmi, ale díky odkazům si ho začnou více všímat i vyhledávače. A s trochou štěstí jej začnou zobrazovat na příznivějších pozicích než na těch, které se ve slušných kruzích používají pouze ke skrývání mrtvol nepřátel.
JE LIBO BÍLÝ, NEBO RADĚJI ČERNÝ KLOBOUČEK?
Stejně jako svět kybernetické bezpečnosti, i svět SEO a linkbuildingu má své „white hat” a „black hat” možnosti – a stejně jako u kybernetické bezpečnosti, i zde se vám black hat na chvíli zdánlivě vyplatí, jenom proto, aby vás vzápětí dostal do nepěkných problémů. Sice ne se zákonem, ale i Google umí být přísným šerifem, a pokud se mu něco nezdá, váš web může ze svého vyhledávání třeba i úplně vyřadit.
A že se o přísnost snaží opravdu důsledně. Jedním posledních kroků Googlu v rámci potírání black hat neřádů je doporučení blogerům, kteří se mimo jiné věnují také recenzi výrobků, používat při vkládání odkazů do svých článků atribut „no-follow”, který říká, že by si vyhledávače odkazu neměly všímat, například proto, že je uměle vytvořený. Otázka je, kolik blogerů ví, co to vůbec nějaké „no-follow” je.
Co je „black hat“ linkbuilding?
S black hat linkbuildingem už jste se možná někde setkali. Jedná se totiž o získávání odkazů například spamem a jinými nekalými praktikami. Google hranici toho, co už podle něj není v pohodě, neustále posunuje a to, že do „white hat” technik něco spadalo včera, neznamená, že je to v pořádku i dnes. Ať už se jedná o výměnu odkazů, která byla velmi oblíbená v minulosti nebo o guest blogging, který si chvíle své největší slávy zažil na začátku minulého roku.
Black hat mimo jiné zahrnuje i sériovou registraci do pochybných katalogů, spamové příspěvky pod články, kupované odkazy v patičkách, často na nesouvisejících webech, nebo třeba ukryté odkazy.
Přestože se Google vší silou snaží black hat potlačit, pravda je taková, že v českých podmínkách stále velmi dobře funguje na rychlé zvýšení pozic – avšak z dlouhodobého hlediska vždy vyhoří.
JAK NA KVALITU?
Jak tedy máme přistupovat k získávání kvalitních zpětných odkazů, když Google v podstatě všechny praktiky zakazuje? Pojďme na chvíli přestat hejtit techniky na potlačování linkbuildingu, a raději se na to podívejme trochu z opačné strany.
Googlu jde především o kvalitu obsahu. Nechce ve svém vyhledávači zobrazovat obsah, který si sice zákeřnými způsoby získal popularitu vyhledávacích algoritmů, ale ve skutečnosti nestojí ani za vteřinu člověčího času.
Chce zobrazovat obsah, kterému někdo věnoval svůj čas, pot a možná i nějakou tu slzu. Obsah, který návštěvníkům přinese reálnou hodnotu. Informace. Emoce. Takový obsah, který nepotřebuje podvádět algoritmy, protože se jeho čtenáři mohou přetrhnout, jenom aby ho nasdíleli co nejdřív, ať už na Facebook nebo na svůj blog.
Odkazy přibývají a Google je šťastný.
I náročná témata si zaslouží copywriterovu lásku
Jenže to má několik problémů. Co když prodáváte třeba takové závitové tyče? Nebo lakovací kabiny na auta? Nejenže psát pravidelný a kvalitní obsah o takových tématech je mírně řečeno náročné, ale k tomu to ještě zajímá naprosté minimum lidí. Ale i v takových na pohled naprosto nezáživných tématech se dá najít něco zajímavého. Něco, čím ostatní nadchnete tak, jak jste se pro svůj obor na začátku uměli nadchnout sami. Nemusí jít o velké věci, stačí malé detaily v otextování webu, které místo pocitu utápění se v nudné šedi v návštěvnících stránek vyvolají úsměv. A přesně takové maličkosti v loňském roce sbírala na svém blogu Michaela Mužíková. E-book, který z 365 copytriků dala dohromady, přímo srší inspirací. A věřte, že pokud vás v obchodě se závitovými tyčemi překvapí milý a vtipný text, rádi se o něj podělíte s ostatními. A odkazy přibývají.
Ale samozřejmě to není tak jednoduché. Vytvořit kvalitní a zábavný obsah vyžaduje znalost a nadšení v oboru, kterému se věnujeme, a značnou dávku kreativity i vypsanosti. Jedním z mnoha důkazů, že se dá skvělý obsah a nadšení vytvořit i pro zdánlivě nudný produkt, je značka lepidel Gorilla Glue. Vtipný a originální web odrážející název značky zaujme už na první pohled, ale co je pro nás zajímavější, je zábavná obsahová strategie, kterou následuje. Nechybí v ní příběhy uživatelů produktů ve video i ve psané verzi, návody, video návody a inspirace k tomu, co všechno jde s Gorilla Glue vytvořit.
Z nudného lepidla se kreativcům Gorilly podařilo udělat web, na který se lidé rádi vrací, protože je plný zajímavých i zábavných informací.
S podobným přístupem se pokusil přijít i český výrobce lepidel Hercules. A mohlo mu to vyjít, jenže udělal jednu zásadní chybu. Takovou, které se dopouští i spousta ostatních značek. Hercules chtěl mít na webu soutěže, návody a tematické články, ale jeho pokus neuspěl. Proč? Začal tvořit obsah bez cíle a strategie a po několika prvních článcích značka tvorbu nového obsahu vzdala.
Aktualizace: Od roku 2016 se toho dost změnilo. Mimo jiné i stránky Herkulesu, který dnes může sloužit jako hravá inspirace.