Otevřeli jste si e-shop se skvělým produktem. Máte přístup k zákazníkům, že by vám ho mohl i Rohlík závidět, jeho IG stránku spravujete s láskou a nadšením a vše děláte podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Podle všeho, co jste si před spuštěním svého e-shopu přečetli, by se k vám zákazníci měli přímo hrnout. Jenže z Google Analytics na vás smutně zírá vypasená nula, vaše nadšení den ode dne upadá a vy máte chuť z virtuálních rohů svého obchodu vymetat virtuální pavučiny.
SEO ještě nikam neodešlo – a vy byste ho rozhodně neměli podcenit
Možná to je tím, že jste někdy na začátku tvorby svého e-shopu slyšeli něco o SEO nebo linkbuildingu, ale zároveň jste také slyšeli, že jsou to mrtvé věci, kterými nemá cenu se více zabývat. Jenže ať už je váš produkt a přístup sebelepší, je to k ničemu, pokud jej zákazníci na internetu nenajdou. A tady právě přichází na řadu „mrtvoly” v podobě SEO a jeho sidekicka. Linkbuildingu.
Co se týká faktorů SEO, které by měly být aplikované přímo na webu (on-page), není je v dnešní době vždy nutné 100% znát, protože většina nových e-shopů je postavena například na Shoptetu, nebo podobném systému, který se o on-page faktory stará sám. Samozřejmě je vhodné mít o nich přehled, ale v tomto článku se budeme zabývat jeho off-page částí, tedy již zmíněným linkbuildingem.
Linkbuilding, neboli hezky česky budování zpětných odkazů, vzbudí povědomí o vašem e-shopu nejen mezi lidmi, ale díky odkazům si ho začnou více všímat i vyhledávače. A s trochou štěstí jej začnou zobrazovat na příznivějších pozicích než na těch, které se ve slušných kruzích používají pouze ke skrývání mrtvol nepřátel.
JE LIBO BÍLÝ, NEBO RADĚJI ČERNÝ KLOBOUČEK?
Stejně jako svět kybernetické bezpečnosti, i svět SEO a linkbuildingu má své „white hat” a „black hat” možnosti – a stejně jako u kybernetické bezpečnosti, i zde se vám black hat na chvíli zdánlivě vyplatí, jenom proto, aby vás vzápětí dostal do nepěkných problémů. Sice ne se zákonem, ale i Google umí být přísným šerifem, a pokud se mu něco nezdá, váš web může ze svého vyhledávání třeba i úplně vyřadit.
A že se o přísnost snaží opravdu důsledně. Jedním posledních kroků Googlu v rámci potírání black hat neřádů je doporučení blogerům, kteří se mimo jiné věnují také recenzi výrobků, používat při vkládání odkazů do svých článků atribut „no-follow”, který říká, že by si vyhledávače odkazu neměly všímat, například proto, že je uměle vytvořený. Otázka je, kolik blogerů ví, co to vůbec nějaké „no-follow” je.
Co je „black hat“ linkbuilding?
S black hat linkbuildingem už jste se možná někde setkali. Jedná se totiž o získávání odkazů například spamem a jinými nekalými praktikami. Google hranici toho, co už podle něj není v pohodě, neustále posunuje a to, že do „white hat” technik něco spadalo včera, neznamená, že je to v pořádku i dnes. Ať už se jedná o výměnu odkazů, která byla velmi oblíbená v minulosti nebo o guest blogging, který si chvíle své největší slávy zažil na začátku minulého roku.
Black hat mimo jiné zahrnuje i sériovou registraci do pochybných katalogů, spamové příspěvky pod články, kupované odkazy v patičkách, často na nesouvisejících webech, nebo třeba ukryté odkazy.
Přestože se Google vší silou snaží black hat potlačit, pravda je taková, že v českých podmínkách stále velmi dobře funguje na rychlé zvýšení pozic – avšak z dlouhodobého hlediska vždy vyhoří.
JAK NA KVALITU?
Jak tedy máme přistupovat k získávání kvalitních zpětných odkazů, když Google v podstatě všechny praktiky zakazuje? Pojďme na chvíli přestat hejtit techniky na potlačování linkbuildingu, a raději se na to podívejme trochu z opačné strany.
Googlu jde především o kvalitu obsahu. Nechce ve svém vyhledávači zobrazovat obsah, který si sice zákeřnými způsoby získal popularitu vyhledávacích algoritmů, ale ve skutečnosti nestojí ani za vteřinu člověčího času.
Chce zobrazovat obsah, kterému někdo věnoval svůj čas, pot a možná i nějakou tu slzu. Obsah, který návštěvníkům přinese reálnou hodnotu. Informace. Emoce. Takový obsah, který nepotřebuje podvádět algoritmy, protože se jeho čtenáři mohou přetrhnout, jenom aby ho nasdíleli co nejdřív, ať už na Facebook nebo na svůj blog.
Odkazy přibývají a Google je šťastný.
I náročná témata si zaslouží copywriterovu lásku
Jenže to má několik problémů. Co když prodáváte třeba takové závitové tyče? Nebo lakovací kabiny na auta? Nejenže psát pravidelný a kvalitní obsah o takových tématech je mírně řečeno náročné, ale k tomu to ještě zajímá naprosté minimum lidí. Ale i v takových na pohled naprosto nezáživných tématech se dá najít něco zajímavého. Něco, čím ostatní nadchnete tak, jak jste se pro svůj obor na začátku uměli nadchnout sami. Nemusí jít o velké věci, stačí malé detaily v otextování webu, které místo pocitu utápění se v nudné šedi v návštěvnících stránek vyvolají úsměv. A přesně takové maličkosti v loňském roce sbírala na svém blogu Michaela Mužíková. E-book, který z 365 copytriků dala dohromady, přímo srší inspirací. A věřte, že pokud vás v obchodě se závitovými tyčemi překvapí milý a vtipný text, rádi se o něj podělíte s ostatními. A odkazy přibývají.
Ale samozřejmě to není tak jednoduché. Vytvořit kvalitní a zábavný obsah vyžaduje znalost a nadšení v oboru, kterému se věnujeme, a značnou dávku kreativity i vypsanosti. Jedním z mnoha důkazů, že se dá skvělý obsah a nadšení vytvořit i pro zdánlivě nudný produkt, je značka lepidel Gorilla Glue. Vtipný a originální web odrážející název značky zaujme už na první pohled, ale co je pro nás zajímavější, je zábavná obsahová strategie, kterou následuje. Nechybí v ní příběhy uživatelů produktů ve video i ve psané verzi, návody, video návody a inspirace k tomu, co všechno jde s Gorilla Glue vytvořit.
Z nudného lepidla se kreativcům Gorilly podařilo udělat web, na který se lidé rádi vrací, protože je plný zajímavých i zábavných informací.
S podobným přístupem se pokusil přijít i český výrobce lepidel Hercules. A mohlo mu to vyjít, jenže udělal jednu zásadní chybu. Takovou, které se dopouští i spousta ostatních značek. Hercules chtěl mít na webu soutěže, návody a tematické články, ale jeho pokus neuspěl. Proč? Začal tvořit obsah bez cíle a strategie a po několika prvních článcích značka tvorbu nového obsahu vzdala.
Aktualizace: Od roku 2016 se toho dost změnilo. Mimo jiné i stránky Herkulesu, který dnes může sloužit jako hravá inspirace.