Agentura Medio Interactive připravila ve spolupráci s moderujícím Filipem Podstavcem už pátý ročník odborné konference SEO Restart, kde jsme samozřejmě nemohli chybět ani my. Slovo „odborná” nepíšu jen abych tenhle úvod o nějaké to slovo natáhla, SEO Restart je opravdu osvěžující odbornou výjimkou v dnešní době konferencí, na kterých sice mají řečníci na svou přednášku třeba celou hodinu, ale posluchačům během ní absolutně nic neřeknou. SEO Restart se tak stal příjemným překvapením, ze kterého jsme si odnesli dokonce i nějakou tu inspiraci.
SEO v multi-channel světě od Jana Tichého
První mluvil sám Jan Tichý, předmětem jeho přednášky bylo SEO v multi-channel světě. Má SEO ještě význam, když jsou výsledky vyhledávání zamořeny PPC reklamou? Jak s ní bojovat? A má takový boj vůbec význam, nebo je lepší se asimilovat a využít to nejlepší, ze všech kanálů, které nám dnešní svět nabízí? Je pravda, že lidé trpí bannerovou slepotou a na PPC výsledky ve vyhledávání vůbec neklikají?
Honza mluvil o známém rozdělení přístupů k reklamě na internetu. První zmínil dnes už možná trochu zastaralý SEO-centrismus, který PPC reklamu a další možnosti propagace kromě té „jednoduché a levné” v podstatě ignoruje. A nepříliš překvapivě řekl, že tento způsob SEO už prostě fungovat nebude.
Druhým způsobem přístupu je multi-channelová propagace, která sice pracuje s oběma kanály, ale stále není dokonalá.
Správnou cestou, kterou by se měli obchodníci dnes vydat je cross-channel marketing, který PPC a SEO spojuje a pracuje s oběma druhy propagace tak, aby se vzájemně doplňovali.
V cross-channel světě se nesmíte bát využít všech dostupných kanálů a ani kreativity, jak Honza předvedl na příkladu skákacích bot, pro které značka, která je u nás začala prodávat, při vstupu na trh vymyslela vlastní jméno, které propagovala v offline světě a právě tímto kanálem nalákala potenciální zákazníky nejprve k vyhledání tohoto termínu, a následně k návštěvě webu a případnému nákupu.
Hlavní pointou přednášky Jana Tichého bylo: Nebojte se využívat všech kanálů, pokud s nimi zacházíte správně, budou se doplňovat a vyhrajete na tom jak vy, tak váš zákazník.
Jak se dostat do Featured Snippets od Marie Štouračové
Druhým řečníkem byla Marie Štouračová z agentury RobertNěmec.com, která mluvila o tom Jak se dostat do Featured Snippets, tedy na stále významnější nultou pozici ve vyhledávání Googlu. Featured Snippets, česky „webové definice” je krátký text odpovídající na konkrétní dotaz, který se zobrazuje jako první hned pod placenými pozicemi a láká tak návštěvníky na web, který Google na danou pozici obsadí.
Návštěvnost může podle Marie vzrůst díky této webové definici až o osm procent, v případě hlasového vyhledávání, které u nás zatím není příliš rozšířené, to může dělat deset procent.
Přestože je u nás nejčastějším druhem tohoto vybraného obsahu odpověď na otázku „co je…?” featured snippets má více forem:
- Co je…?
- Jak…?
- Proč…?
- Výhody a nevýhody…
- Jaká je cena…?
- Jaký je program kina….?
- Srovnání….
Zkrátka a dobře, Google už nechce jen směřovat lidi na naše weby, ale chce být schopný splnit vše, co jim na klávesnicích vidí, vlastními silami.
Důležitou otázkou tak zůstává – jak se do FS dostat?
I na to Marie odpověděla a její odpověď vás s největší pravděpodobností příliš nepřekvapí. K tomu abychom se do FS dostali, musíme analyzovat vyhledávací dotazy (například „co je linkbuilding”), naší konkurenci z pohledu FS a naplnit náš web kvalitním obsahem, který tyto vyhledávací dotazy zodpovídá.
Text by měl být 200 – 300 znaků dlouhý a obsahovat klíčové slovo alespoň 2x – 3x.
Dalšími faktory, podle kterých Google obsah do FS vybírá je umístění webu ve vyhledávání – pokud je ztracený za desátou stránkou, na FS můžeme zapomenout. Text by měl být také objektivní a kvalitní – no a kromě toho všeho samozřejmě záleží také na náladě Googlu samotného.
Posledním řečníkem v prvním bloku před přestávkou byl Martin Šimko, který nám ukázal jak na Rychlou analýzu zahraničních trhů. Na vlastních projektech předvedl, že je taková analýza nehledě na neznalost cílového jazyka vlastně hračka a nezabere vám více než čtyři hodiny.
Jsou SEO a UX rivalové, nebo parťáci od Jana Kvasničky
Jsou SEO a UX rivalové, nebo parťáci? Na to odpovídal sálu plnému „seařů” známý UXák na volné noze, Jan Kvasnička, který si odvážně nebral servítky ani s jednou stranou. Největším problémem je podle něj vzájemná nevraživost obou stran. Jedna strana (SEO) má smýšlení robotů a na uživatelích jí vlastně nesejde a naopak. Přitom mají vlastně svým způsobem pravdu oba a proto je důležité, aby spolu velmi těsně spolupracovali a neohrnovali nad sebou vzájemně nosy. Také by samozřejmě oba měli mít trochu vhledu do konkurenčního oboru, ale je důležité, aby při tvorbě nového webu byly zastoupeny obě strany.
UXák sice může mít podle Honzy skvělý vhled do SEO a naopak, ale přesto by na projektu neměly být obě role zastoupeny jedním člověkem.
Obě role by měly myslet na jedno – nejdůležitější je zákazník a byznys. Komunikujte mezi sebou, mějte se rádi a hlavně – mějte se svým protějškem dostatek trpělivosti.
Lokální SEO od Ondřeje Bělského
Posledním řečníkem, kterého zde zmíním, bude Ondřej Bělský z Alza.cz, který mluvil o stále důležitějším Lokálním SEO. Ondřej ukázal, jak pomocí několika jednoduchých kroků, ke kterým je potřeba nula technických znalostí, vylepšili návštěvnost z organicu na kontaktní stránku Alzy ze sta návštěv během tří let na 7000 návštěv měsíčně.
Důležité je mít vyplněné všechny důležité informace: od otevírací doby a vytíženosti pobočky, přes mapu a popis, kudy se k vám zákazníci dostanou a fotografie prodejny. Při vyplňování informací o sobě je potřeba dávat pozor, aby byly ve všech službách Googlu konzistentní. Nepodceňujte ani sociální signály, personalizaci, komentáře a recenze. Obsah týkající se poboček by měl zkrátka být stejně jako jinde vyčerpávající a přehledný.
Tímto svůj report ze SEO Restartu ukončím, přestože ostatní prezentace a případové studie byly stejně zajímavé a poučné jako ty dnes zmíněné. Pokud vás zajímá, jak na překlad webu a zahraniční lokalizaci, co za peklo si můžete prožít s boty a jak je využít ve svůj prospěch nebo pokud chcete expandovat do Německa a potřebujete se vzdělat na téma německého SEO, můžete se podívat na všechny slidy z přednášek přímo na webu Media.
Případně se podívejte na další články k SEO restartu: