S trochou nadsázky existují z hlediska linkbuildingu jen dva typy e-e-shopů: ty, které se mu věnují a ty, které by měly začít. Ani sebelepší produkt vám totiž nezajistí výsadní pozici na vyhledávačích napořád. Přestože máte aktuálně úctyhodnou návštěvnost, v administraci vám přichází jedna objednávka za druhou a zisk se navyšuje doslova každou sekundou, můžete pro svůj e-shop udělat ještě víc. A čím dříve, tím lépe. Protože čas je v linkbuildingu doslova nad zlato.

Pár slov o linkbuildingu

Linkbuilding, tedy zpětné odkazování, patří mezi marketingové aktivity, které je potřeba dělat hlavně dlouhodobě a v ideálním případě od samého začátku. I kdyby to bylo ve vlastní režii a s minimálním rozpočtem.

Během našeho školení vám můžeme ukázat, jak nad linkbuildingem uvažovat a spravovat si ho svépomocí. Není to totiž žádná raketová věda. Jde to zvládnout dobře i ve vlastní režii, jen je potřeba vědět jak na to.

Konkurenti nespí, neusněte na vavřínech ani vy

To, že nabízíte zajímavý produkt a vše skvěle funguje, ještě neznamená, že za týden, měsíc, nebo rok nebude váš jedinečný produkt prodávat dalších deset e-shopů.

Ostatně se to děje každou chvíli a opravdu zcela unikátních produktů, na které budete mít nejlépe patent, je naprosté minimum. Přesto se často setkávám s názorem, že linkbuilding není potřeba, protože e-shop šlape i bez něj a objednávky se jen hrnou.

Přitom vliv zpětných odkazů je stále velmi důležitým faktorem v hodnocení výsledků vyhledávání, jak jsme již psali v článku o studii, kterou provedl Semrush.

Když se e-shop začíná propadat ve vyhledávačích až ke spodní liště, může být právě kvalitní linkbuilding konkurenta důvodem. Z návštěvnosti, která je generovaná jen z organického vyhledávání, totiž každý nový konkurent po troškách ukrajuje. Takže konkurent, který začne s marketingovými aktivitami hned od začátku, má dost velkou šanci, že vás brzy přeskočí.

Bohužel ve chvíli, kdy si toho začnete všímat a hledat, jak s linkbuildingem také začít, má již často navrch.

Přízeň si za peníze nekoupíte

Linkbuilding je jako vztah. Aby dobře fungoval, musíte se mu věnovat od samotného začátku, postupně a dlouhodobě. Bohužel sv tomto segmentu marketingu nelze říct, že se zachovám jako například v PPC, tedy že vezmu balík peněz, a díky tomu budu vidět víc než konkurence.

Linkbuilding je dlouhodobá činnost a je potřeba odkazový profil budovat zlehka a postupně. Pokud bych totiž zkusil za jeden měsíc udělat stovky odkazů, je dost pravděpodobné, že mi to spíše uškodí. Na vyhledávače velké nárůsty odkazujících domén jednoduše nepůsobí vůbec dobře.

A právě to je důvod, proč byste se měli linkbuildingu věnovat hned od začátku, kdy nahlídnete pod pokličku online marketingu. Vše ostatní dokážete snadno dohnat, ať už jde o onpage záležitosti, PPC, reklamu na facebooku nebo instagram. Linkbuilding tak snadno nedoženete.

Ani love brand nemá přízeň jistou navždy

Možná si říkáte, že vaše značka je tak silná a rozpoznatelná mezi konkurencí, že lidé přece nebudou chtít něco jiného, když znají vás. Přiznejme si, že pokud nejste Coca Cola, McDonald’s nebo Adidas, stačí trochu více snahy od konkurence a brand je fuč. Proto se na něj nespoléhejte jako na modlu, která vás potáhne dlouhé roky vpřed a nikdo nebude kupovat stejný produkt jinde, když na něm není vaše logo. Naopak svůj brand podpořte právě linkbuildingem, protože pomáhá jak organické návštěvnosti, tak při budování brandu.

Takže neváhejte a zkuste to, pusťte se do linkbuildingu a mějte o kousek větší náskok než vaši konkurenti. I když se vám zdá, že žádní nejsou. Nejspíš totiž jen nejsou vidět. Ale určitě pracují na tom, jak vás porazit. Rádi vám pomůžeme tomu předejít.

Co na to ostatní linkbuildeři?

Zdeněk Dvořák “Linki

Zpětné odkazy  jsou často místo, kde se láme chleba ve vyhledávání. Až všichni vyladí svůj obsah a web technicky na stejnou úroveň, v čem dál soutěžit? Sám Google přiznal, že testoval, jestli se bez zpětných odkazů obejde. Výsledky nebyly dobré. Pro Seznam mohou fungovat jako pomůcka pro určení relevance obsahu k dotazu. Takže jako signál obsahové relevance a popularity je zatím prostě nejde ignorovat.

Míša Mataneli

Linkbuilding je pořád nedílnou součástí hodnotících algoritmů vyhledávačů. Spamové a odfláknuté odkazy ztrácejí na váze. Vyhrávají pracněji získané a hlavně přirozené odkazy. Za kterými stojí skutečná “spoluPRÁCE”. Když tvoříte obsah nebo nabízíte něco, co má smysl, máte napůl vyhráno. Díky odkazům na relevantních a důvěryhodných místech můžete přivádět budoucí zákazníky, budovat love brand nebo předávat důležité know-how a informace. A trošičku poradit těm vyhledávačům, kdo je tu fakt dobrej .😉