V minulém článku jsme si trochu naznačili, co že to ten linkbuilding vlastně je a proč je složité ho dělat bez obsahu. Taky jsem vám prozradila, na čem všechny naše vidiny nejčastěji dojedou. Říkáte, že jste první článek nečetli a nechce se vám od tohoto odbíhat?

Dobře, prozradím vám pointu – snaha o skvělý obsah obvykle krachne na nedostatečném plánování a konzistenci. Přes počáteční nadšení se na to po pár týdnech většina lidí prostě zvysoka vykašle. Zjistíme, že to není tak jednoduché, jak jsme se domnívali, fanoušci nepřibývají očekávaně závratnou rychlostí, a máme dojem, že plýtváme časem i penězi, a všechny naše velké plány hodíme do koše.

Ale co s tím? Jak se věčným nepřátelům – prokrastinaci a poraženectví – při tvorbě vlastního obsahu vyhnout a dotáhnout to s ním k tomu jednomu procentu opravdu úspěšných?

Prvním předpokladem na cestě k úspěchu jsou poctivé analýzy a plánování. Vrhnout se do toho po hlavě se slovy „tak, a teď budeme tvořit obsah” je přesně ta chyba, která jej velmi rychle pohřbí  – ať jde o blog, videa, nebo podcasty – či v ideálním případě všechno dohromady.

Takže jaké kroky musíme provést a co všechno si musíme promyslet, než se pustíme do samotné realizace?

  • Analýza, analýza a zase ta analýza: Ano, ano, moc dobře vím, že jen to slovo mnohým z vás nahání husí kůži. Mně osobně tak trochu také. Ale pravdou je, že bez ní to prostě nepůjde. Před tím, než si vytvoříme obsahovou a komunikační strategii, musíme zjistit spoustu věcí – kdo jsou naši zákazníci a co mají rádi? Kdo je naše konkurence a jak ona se zákazníky komunikuje? Jaký obsah má u naší cílové skupiny největší úspěch? Jaká klíčová slova související s naším produktem vyhledávají?
    Bez odpovědí se nemá cenu do tvorby strategie pouštět. A bez strategie zase nemůžeme mluvit o obsahovém marketingu.

  • Strategie – jak na to půjdeme? Jaký obsah budeme sdílet? A jakou formou?  Obsahový marketing není jen plnění blogu na webu a jeho kopírování na sociální sítě. Jsou to také videa, infografiky, podcasty a veškerá komunikace, která z firmy směřuje. Ta by měla mít jednotný tón, doplňovat se, mluvit k naší cílové skupině a využívat veškerá data, která jsme získali z analýz. Nejlepší obsahový marketing je takový, který všechny kanály chytře propojuje a přirozeně své (potenciální) zákazníky skrz jednotlivé kanály směřuje k požadované akci. A od toho je tu strategie, díky které se udržíme na správné cestě.
  • Publikační kalendář: Pokud už máte představu o tom, jakým stylem a jakými kanály budete komunikovat, je čas zamyslet se nad obsahem samotným a nad tvorbou publikačního kalendáře. Publikační kalendář je důležitý pro všechny členy týmu – je snadným způsobem jak si udržet přehled o tom, co, kde a kdy bude publikováno a pomůže předcházet zbytečným prodlevám a zmatkům. Nejvhodnějším nástrojem pro tvorbou publikačního kalendáře je starý dobrý Excel. S publikací na sociálních sítích nám pomůže plánování příspěvků – ať už přímo na sociálních sítích (Facebook) nebo přehledněji pomocí specializovaných nástrojů (Buffer).
  • Nejen publikací je obsah živ: Aby se kvalitní obsah dostal k lidem, nesmíme zapomenout na jeho propagaci. Ano, ani na tu placenou. Protože obsah může být sebelepší, ale ve chvíli, kdy ho nikdo nevidí, je vlastně úplně zbytečný. K tomu, aby jej naše cílová skupina začala šířit organicky, ho k cílové skupině v první řadě musíme dostat. Nebojte se tedy placené reklamy na sociálních sítích, ze začátku se do ní můžete pustit sami, ale při větších projektech je lepší najmout si na placenou reklamu někoho, kdo jí opravdu rozumí.
  • A ještě jednou analýza: Čím jsme článek otevřeli, tím ho také uzavřeme – protože vyhodnocení úspěšnosti obsahu, placeného i volně dostupného, je stejně důležité jako jeho tvorba. Jen analýzou zjistíme, zda neplýtváme časem a penězi a zda má naše práce reálný dopad. Přestože tvoříme kvalitní obsah, který má jeho konzumenty pobavit nebo obohatit o nové znalosti, děláme to nikoliv z dobroty srdce, ale pro zisk. A na to žádný podnikatel nesmí zapomínat. K vyhodnocení výsledků můžeme použít například Google Analytics, ale existují i další nástroje, například Open Web Analytics nebo Kissmetric.

Tak a teď už máte aspoň trochu představu, co všechno na vás čeká, když se na cestu obsahu vydáte. Je to cesta plná překážek a občas i frustrace, ale stojí za to!

V příštích článcích půjdeme do větších detailů, podíváme se na zoubek pyramidě obsahového marketingu, publikačnímu kalendáři i nástrojům, které tu trnitou cestu trochu pročistí.