Kdybych to měl zkrátit do jediné věty, napsal bych: Může, ale ne každý. Jak patřit mezi ty úspěšné malé eshopy, které nejenom přežívají, ale dokonce si i užívají, vysvětlím na příkladu mých dvou oblíbených online obchodů.

Určitě si někteří z vás myslí, že v dnešní době velkých eshopů, které prodávají takřka vše, nemají malí hráči na trhu šanci. A určitě tento text právě čtou i ti, kteří doufají, že to tak není, jen nevědí, v čem úspěch vězí. Nejspíš jde právě o vlastníky takových malých eshopů. Ti mě vlastně přivedli na myšlenku článek sepsat.

Prodávejte lásku

Z vlastní zkušenosti vím, že i malý eshop-Goliáš může s přehledem porážet online giganty. Musí však maximálně těžit z toho, čím se právě od nich odlišuje. Co mám na mysli? Nadšení pro věc, emoce, osobní zkušenosti v daném odvětví. Jednoduše to musí být srdcař. Naopak když bude jediným důvodem, proč provozujete eshop, co největší zisk, paradoxně ho málokdy dosáhnete.

Majitel eshopu, který svojí prací do značné míry žije, hodně jí dává a o svých produktech ví vše, má slušně našlápnuto k úspěchu. Protože přesně tyto vlastnosti jsou v očích zákazníků přidanou hodnotou. Jsou tím, co ho odlišuje od konkurence. Není to například dopravu zdarma nebo dodatečná sleva 10 %, ale schopnost poradit a v daném sortimentu se opravdu vyznat.

Samozřejmě samotné nadšení pro věc nestačí, uspět s malým eshopem je dřina. Není však marná. Vídám kolem sebe dva typy úspěšných eshopů. První z nich mají lehkou výhodu už na startu, nakonec se ale všechny potkají ve stejném ringu, kde bojují o přízeň zákazníků. A vyhrávají.

Výhoda na startu: jedinečný produkt

Kromě osobního zaujetí pro věc samozřejmě dost pomáhá, když nabízíte jedinečný produkt. Abych neuváděl jen nekonkrétní tvrzení, přejdu rovnou k prvnímu příkladu úspěšného eshopu. Je jím obchod s vařeným jídlem pro psy Mixano.cz. Tato služba je v mém okolí (zatím) unikátní. A jako téměř vždy rozhodují kromě nesporné kvality produktu především emoce.

Pejskaři chtějí dávat svým miláčkům to nejlepší, takže se nezdráhají si za kvalitní produkty připlatit. A co dělají v Maxianu pro to, aby to byly právě jejich produkty? Dodávají zmiňovanou lásku v podobě nadstandardních služeb, důvěry a osobního přístupu.

To se ukazuje nejenom ve schopnosti se vším poradit přes chat a hotlinku. Příkladná je i jejich činnost na sociálních sítích, kde ukazují, kdo za eshopem stojí, jak se co dělá, jak jídlo psům chutná (i jejich vlastním), proč ho vůbec dělají a podobně. A když jídlo vašemu mazlíčkovi doručí veselá Katka, která balíčky osobně po Praze rozváží a vašeho pejska při předání podrbe, získává si Maxiano nejenom vás, ale i jeho.

Výhoda na vždy: jedinečný přístup

Jak už jsem zmiňoval v jiných článcích, i sebevíc unikátní produkt nebo službu konkurence začne nabízet také. Je to jen otázka času. Takže jak se uplatnit se svým eshopem, když nemáte (nebo ztratíte) výhodu jedinečného produktu? Když chcete prodávat třeba konkrétně dětské hračky? Schválně se zamyslete, kolik takových online obchodů znáte. Vždyť hračky se prodávají snad i ve všech velkých eshopech. Přesto můžete mít úspěch. Jako Chytraopicka.cz.

Eshop Chytraopicka.cz vlastní maminka dvou prcků, která s nimi všechny nabízené hračky zkouší a která žije tím, co dělá. Ostatně, napadá vás lepší způsob, jak prodávat hračky, než se ptát přímo těch, pro které jsou určené? Když si najdete stejné hračky v nějakém velkém eshopu, tak vám určitě neřeknou, jak se u této hračky dítě bavilo. Určitě u ní nebudou mít návod na různé varianty, jak si s hračkou hrát. A už vůbec při hraní nenatočí video. Když mají zákazníci přece jen ještě nějaký doplňující dotaz, odpovídá přímo majitelka eshopu.

A to jsou v kostce přesně ty výhody, ty emoce, které může malý eshop zákazníkům poskytnout. A tím převálcovat i velký známý eshop.