Linkbuilding by neměl chybět v marketingovém mixu žádného webu, pro který je důležitá návštěvnost. A těch je naprostá většina. Z hlediska vyhledavačů jsou totiž zpětné odkazy stále jedním z nejdůležitějších signálů kvality webu stejně jako obsahové prvky, což potvrzuje například studie společnosti Semrush.

Linkbuilding se dnes již nechápe jen jako budování vazeb na další webové subjekty. Pojem se rozšířil i do oblasti brand buildingu, tedy zviditelňování značky, výrobku nebo služby. Co proto dělat, abyste linkbuildingem podpořili návštěvnost svého webu i brand jako takový?

Na co se ve 2018 zaměřit?

Z vlastní praxe považuji za nejúspěšnější linkbuildingové aktivity, které se jistě budou dále rozvíjet i v roce 2018, tyto čtyři:

1.   Spolupráce s blogy

Je to po právu taková linkbuildingová klasika. Ostatně jak lépe zasáhnout cílovku, než právě přes relevantní blogy? Každý rok vznikají další nové blogy a blogerky (ano, převážně ženy) jsou spolupráci stále velmi nakloněné. S postupem času se naučily rozpoznat hodnotu svého blogu, takže jsou zvyklé kontakt i samy navazovat, což usnadňuje komunikaci.

Nejčastější formou spolupráce s blogerkami je poskytování výrobků na recenzi a pořádání setkání blogerek, na kterém představíte svou službu. Blogerky pak odměníte například slevovým kupónem. Podle doporučení Google je sice nabízení výrobku na recenzi vlastně komerční prezentace, takže by odkazy měly být označeny jako „no follow“ (tedy jako komerční odkaz bez předávání hodnocení). Nedělal bych si z toho však těžkou hlavu, spolupráce s blogy dosud dobře fungovala a jistě bude i nadále.

Z hlediska linkbuildingových aktivit se rozhodně také vyplatí projít stávající příspěvky na blogu a domluvit se na zpětném dosazení vhodného odkazu do relevantních textů. Většinou to totiž moc nestojí a odkaz je na světě. Určitě se vyplatí také zapřemýšlet nad nějakým vhodným affiliate programem, což je aktivita, která je sice u nás na vzestupu, ale stále často opomíjená.

Abych to tedy shrnul, v ideálním případě usilujte z hlediska spolupráce s blogerkami o dlouhodobý vztah a pokuste se zkombinovat všechny zmíněné možnosti linkbuildingu.

2.   Pořádání soutěží

Soutěže jsou má oblíbená linkbuildingová technika. Nejde o výše zmiňované soutěže pro blogerky nebo soutěže v online médiích. Zde cílíme na školy, komunitní centra, mládežnické organizace, skaut, dětské domovy atd. Jsou totiž napojené na řadu nekomerčních webů a stojí za nimi silná komunita.

Více než kdy jindy je však naprosto klíčové správné uchopení soutěže. Chce to dobrý nápad a pohrát si s celkovým konceptem. Osobně se mi velmi dobře osvědčují například soutěže pro školy. Nosným nápadem může být například soutěž o nejlepší esej v angličtině. Obecně nesmí koncept působit vykalkulovaně a celá věc by měla studentům skutečně něco nabídnout. Za minimální náklady se tak dá vytvořit velké množství relevantních a silných zpětných odkazů, které bývá jinak velmi složité získat.

3.   Propojení s nekomerčními weby

Pozornost cílové skupiny a cenné zpětné odkazy získáme pochopitelně i jinými aktivitami než soutěžemi. Měli bychom se celkově zaměřit na propojení s nekomerčními weby, které cílová skupina navštěvuje, a to přes zajímavý obsah.

Máte například portál nabízející práci nebo brigádu? Zpracujte na svém webu nějaké žádané téma, například Jak napsat životopis, Jak napsat průvodní dopis, 10 nejčastějších chyb při osobním pohovoru a podobně. Pak si vypracujte například seznam center mládeže a nabídněte pro návštěvníky jejich stránek informace, které budou odkazovat na váš web. Pochopitelně čím kvalitnější obsah vytvoříte, tím více pomyslných dveří vám otevře. V ideálním případě se postupem času vyprofilujete jako specialista na danou oblast a zpětné odkazy se budou vytvářet takřka samy a zadarmo.

Stejně jako u linkbuildingu obecně je i u této aktivity podstatná dlouhodobá činnost a spolupráce. Přicházejte neustále s novými tématy, oslovujte získané kontakty a nabízejte jim další informace.

4.   Monitoring brandu

Skoro by se dalo říci, že není v linkbuildingu nic jednoduššího, přesto se na monitoring brandu občas zapomíná. Kde a kdo o vás píše, zjistíte snadno pomocí nástrojů jako třeba Marketingminer.cz. Pak jen zbývá požádat autora nebo web o zpětné dosazení odkazu.

Čemu se při linkbuildingu už raději vyhnout?

  • Placené články v online médiích

Publikování článků v různých online médiích nerovná se kvalitní linkbuilding. Je fajn, když se podaří napsat a publikovat pěkný článek na solidním webu, tím to však v linkbuildingu rozhodně nekončí. Takto získané zpětné odkazy sice nestojí moc času a úsilí, ale zato „lezou do peněz“. Obzvlášť když je potřeba se vyhýbat pofidérním webům plným reklam.

  • Zařazení webu do stovek katalogů

Raději to zde zmiňuji, i když tato linkbuildingová aktivita ztratila účinnost už před lety a nevyplatí se realizovat ani kvůli Seznamu.

  • Broken linkbuilding

Přestože v zahraničí může fungovat poměrně slušně, u nás nemá nějaký rozsáhlý broken linkbuilding (hledání odkazů na konkurenční obsah, který už je pod kódem 404) moc velký smysl. Z vlastní zkušenosti vím, že stojí velké množství času a není moc efektivní.

 

Na závěr bych rád připomenul, že zpětné odkazy by měly vznikat přirozeně. Nedělejte si hlavu z toho, když máte i nějaké no follow nebo z patičky webu (když jich není mnoho) a neřešte tolik ani anchor texty atd.

Více o tom, jak chápat linkbuilding a komunikaci, si můžete přečíst v mém předchozím článku Linkbuilding, psaní emailů a autobus a v dalších příspěvcích na našem blogu.