Influenceři jsou trendsetteři, Influenceři mají větší vliv než média, s influencery musíte začít spolupracovat!

Tahle slova jsem si nevymyslela, přečetla jsem si je a čtu je pravidelně v článcích na internetu. Třeba v posledním na podnikatel.cz.

Osobně si myslím, že spolupráce s influencerem, nebo v našem (vzhledem k tomu, že jsme agentura zaměřená na linkbuilding) případě nejvíce s blogerem, je přínosná. Jen si musíte správně vybrat a spolupráci dobře nastartovat. Jinak to fungovat nebude. A hledání bych přirovnala k hledání partnera, protože čím víc vám na spolupráci záleží, čím víc do ní chcete investovat (peněz a času), tím více byste měli protějšek poznat.

Co by měl ideální influencer mít?

  • měl by milovat váš brand, váš produkt (teď nebo v budoucnu)
  • měl by mít důvěru a respekt ze strany fanoušků
  • jeho čtenáři jsou vaše cílová skupina
  • líbí se vám: jeho projev, fotky, videa, styl psaní

Kde ho hledat?

O tom, kde hledat se podrobně bavíme na našem školení, článek o spolupráci jsme již jeden napsali. Variant je spousty a připravte se na to, že vám hledání zabere dost času.

  • Google – hledejte podle klíčových frází, podle názvů článků na blogu, zkoušejte různá slova a slovní spojení.

Tip: pokud například prodáváte dalekohledy, hledejte tipy na vyhlídky, tipy na výlety, nejlepší rozhledny a podbně.

  • Sociální sítě – na Facebooku, Instagramu, LinkedIn také najdete partnery ke spolupráci. Na Facebooku hledejte třeba ve skupinách pro blogery, ve skupinách týkajících se oboru vašeho podnikání.
  • Youtube – rozhodně ho nezavrhujte. Dají se najít zajímavé kanály, které se věnují vašeho tématu. Většinou jde o nadšence s kvalitní základnou fanoušků.
  • Komunitní a soutěžní weby – hledejte na foodblogroku, mamablogroku, czechblogawards.cz. Důležité je vzpomenout si ve vhodnou chvíli, kdy zrovna soutěž probíhá a influenceři jsou ochotní spolupracovat.

Tip: bloger a blogerka roku probíhá v průběhu října/listopadu, kdy je na webu czechblogawards najednou několik stovek blogů. Dejte si upomínku do kalendáře.

Jak ho oslovit?

Osobně, jménem, netykat, nepsat frázi “líbí se nám váš blog.”

Naopak se snažte navázat například na nějaký nový/starší článek. Dejte najevo svůj zájem, že jste ho skutečně četli. Nebo máte něco společného – oblíbenou značku oblečení, kosmetiky, kapelu, školu, kde jste studovali… něco najděte.

Buďte konkrétní – řekněte, kdo jste, co nabízíte, co čekáte.

O tom, jak se dohodnete, záleží na vás. Buďte “po ruce”, kdyby potřebovali poradit. Pomozte.

Blogera můžete oslovit i telefonem, nebo ho zkusit pozvat na workshop/večírek k vám do firmy.

Vyhodnocení spolupráce

Jakmile se vám sejdou všechna data, zjistíte, kolik lidí přišlo na web, případně i nakoupilo. Podívejte se na komentáře, třeba i na odezvy na sociálních sítích.

Každopádně pokud vám článek a fotky přijdou kvalitní, zkuste navázat další spoluprací. Nebojte se pak požádat blogera o tvoření contentu na váš firemní blog, vytvoření workshopu pro klienty, videa na sociální sítě a podobně.

Kolik to bude stát?

Neřekneme vám přesně: může to být v řádu několik set za článek, nebo i několik tisíc. Záleží na čtenosti blogu, velikosti publika, náročnosti přípravy článku. Koncem loňského roku jsme najednou oslovili 191 blogů/kanálů Youtube – tématicky byly zaměřené na lifestyle, mama a travelblogy. Napsali jsme jim konkrétní nabídku a chtěli jsme vědět, zda by chtěli spolupracovat formou barteru/peněz/affiliate. Kolik si případně představují za článek.

Dostali jsme velké množství odpovědí. Zareagovalo nám 76 % blogerů a youtuberů, kteří si průměrně svou práci ohodnotili na 1890 Kč.

 

Prezentace z naší přednášky:

Zajímavé zdroje:

https://influencermarketinghub.com/what-is-an-influencer/