V poslední době se firmy stále více zajímají o blogery a YouTubery. Snaží se s nimi navázat spolupráci, často se jim však nedaří a selhávají. Tady je pár mých osobních tipů, na co se zaměřit.

A pokud vás tohle téma zajímá podrobněji, doporučuju přihlásit se na naše školení, kde se tomuto tématu věnujeme víc.

Proč spolupracovat s blogery?

Ano, dostanete link a ten může být hodnotný pro SEO, ale nehledejte blogery jen kvůli tomu. Blogeři mají své followery, tedy věrné fanoušky a čtenáře, kteří si rádi nechají doporučit novinku nebo kvalitní produkt.

Díky spolupráci můžete získat:

  • Link/odkaz na váš web
  • Šíření vašeho brandu k dalším potencionálním zákazníkům
  • Dát lidem vědět, co nového nabízíte
  • Zvýšení konverze/prodejů vašich produktů

Než se do procesu pustíte, pořádně si promyslete, co od spolupráce s blogery čekáte a stanovte si cíl.

Kde hledat blogery ke spolupráci?

Zkuste si najít klíčové slovo vztahující se k vašemu podnikání a k tomu přidejte ve vyhledávači blog, bloger. Další možností jsou:

  • Skupiny na Facebooku, které sdružují blogery, blogerky a youtuberky
  • Blogerské soutěže Blog roku, Food blog roku a Mama blog roku atd. – i tam jsou seznamy blogů, z nichž můžete vybírat
  • Sledujte, koho sledují blogeři – jejich seznam oblíbenců mají často uvedený na svých stránkách – i to je pro vás dobrý zdroj
  • Hledejte v komentářích u příspěvků vybraného blogera – opět na něj budou reagovat i podobně zaměření blogeři

Jak poznat, že je bloger dobrý?

Snadno – že ho někdo čte. Můžete se podívat na komentáře u jednotlivých článků, reakce na Facebookové příspěvky a klidne i na Instagram, Youtube a další sítě, které daný bloger používá. Jen pozor! Má to háček. V poslední době se mezi blogery rozmohl takový nešvár: kupování fanoušků. Opět se řiďte instinktem a nedejte se zmást – jakmile má bloger 10 tisíc fanoušků na Instagramu či Facebooku, ale u fotek jen pár lajků, určitě bude mít fanoušky koupené. Navíc pro vás jsou nejdůležitější čeští followeři.

Zaměřte se také na relevanci k vašemu produktu a cílové skupině. Spousta YouTuberů sledují hlavně děti a náctiletí, takže rozhodně nezáleží jen na vysokém počtu fanoušků. Mnohdy bude lepší bloger s menším počtem čtenářů, kteří však budou odpovídat vaší cílové skupině.

Co vědět, než blogera nebo blogerku oslovíte?

Zjistěte si o něm nebo o ní dostatek informací. Přečtěte si pár posledních příspěvků a zkuste na ně zareagovat. Stěžuje si v některém na tom, že potřebuje shodit do plavek? Nabídněte jí tedy brusle/běžecké boty z vašeho e-shopu. Víte, že si zrovna pořídila byt? Zkuste ji oslovit s doplňkem do nového bydlení. Hlavně NIKDY neposílejte stejný mail všem blogerkám. Často se navzájem znají, řeknou si to a vy budete mít hned na začátku komunikace poskvrněné jméno.

spoluprace_sblogery_2

Jak je oslovit?

Připravte si konkrétní nabídku – tedy co jim můžete poskytnout a co za to očekáváte. Buďte otevření i nápadům ze strany blogerky. Spolupráce s blogerkami (a blogery) by neměla být jednostranná.

Reálně to pak může začátek mailu vypadat takto:

Milá Jano, Terezo, Katko, (zjistěte jméno!),

našla jsem při brouzdání po internetu Váš blog a dost mě zaujal poslední článek týkající se nočního běhání. Fakt obdivuji, že se vám takhle pozdě chce. Kde berete motivaci? Možná by se Vám hodila na otestování nová čelovka od našeho klienta…

Buďte milí, vstřícní. Nepřikazujte, kolik fotek má bloger vyfotit nebo slov napsat o vašem produktu, musí to být přirozené. Nezapomeňte také na závěr uvést, kdo jste, kontakt na sebe a mile se rozlučte.

Negativní recenze – jak se k tomu postavit

Někdy se může stát, že se dostaví negativní recenze, což se vám nemusí líbit. Většina blogerů vás předem kontaktuje, někdy vám dají možnost stav věci napravit, článek nepublikovat nebo se k recenzi můžete objektivně vyjádřit po publikování. V žádném případě však nereagujte agresivně, blogerce nevyhrožujte (i to se stává) a podobné věci. Nechte to být, ono se na jednu špatnou recenzi brzy zapomene. Pokud byste se totiž neudrželi, opět hrozí, že se o vašem výstupu dozví celá blogerská scéna i s fanoušky.

Připravte se na to, že jednat s blogery často nebude jednoduché. Hlavně na začátku se obrňte trpělivostí, některé blogerky jsou nabídkami skutečně zavaleny, takže na tu vaši nemusí vůbec zareagovat. Obecně platí, že osobní přístup se vyplatí. Pokud vás tahle problematika vážně zajímá, přečtěte si taky článek od Michelle Losekoot, co napsala loni pro tyinternety.

Příště se mrkneme, jak spolupráce co nejefektivněji vyhodnocovat a také něco o utm parametrech v odkazech.