Black friday a české e-shopy? Tak to je rok od roku větší a větší “fraška”. Letos tomu nebylo jinak a největší hráči na poli e-shopů se znovu ukázali jak to umí! Slevy, které inzerovali byly menší, než týden před slavným black friday. Pokud jste si dali některý z produktů na srovnávač zboží heureka, tak jste zjistili, že dle druhu zboží jsou u některých e-shopů produkty levnější až o stovky a to i bez inzerovaných slev. 

Proč tomu tak je? E-shopy vždy před black friday vytáhnou na produkty původní ceny, za které se produkt prodával někdy před měsíci a od těch slevu počítá. Některé eshopy také původní ceny uměle navyšují. Proto poté můžou inzerovat slevy v desítkách procent na různé produkty. Bohužel tyto produkty měli za úplně stejnou cenu již předtím, jen byla upravená původní cena na tu reálnou, která je v dnešní době aktuální. 

Poté již stačí všude ukázat bannery a spoléhat na to, že když je ten “Černý pátek”, tak lidé budou věřit tomu, že je opravdu sleva obrovská. Naštěstí lidé stále častěji využívají srovnávače zboží a ceny si po zkušenostech ověřují. Letos se na sociálních sítích a profilech velkých hráčů na poli e-shopů sešlo docela velké množství nadávek na tuto akci. Lidé si začínají těchto umělých slev stále více všímat a e-shopům tento klam může spíše uškodit, než pomoct. Nicméně stále převažuje počet lidí,  kteří této akci věří a e-shopy na důvěřivých lidech dost vydělávají. Lidé pod vidinou krátkodobé slevy nakoupí a až poté zjistí, že sleva nebyla v takové výši, jak bylo na e-shopu inzerováno.

 

Pokud se podíváme na konkrétní příklady produktů:

Iphone 7 256 gb

Na eshopu Alza.cz  jsme našli za výjímečnou cenu 18 990,- o celých 18% levněji (dnes 1.12. za 19 990,-).

CZC tento telefon má dokonce o 32% levněji! Za krásných  19 990,- (dnes za úplně stejnou cenu).

Pokud se ale podíváme na Heureku, tak tam najdeme hned 5 e-shopů, které mají tento model pod 18 000,- a to v den Black friday. Dnes na Heurece mají produkt za stejných podmínek.

 

Sluchátka Marshall Major II

Tyto sluchátka mají na Alze levnější  o celých 50% a stojí 1 390,-  (dnes za 1 690,-). Při poholedu na Heureku je zde také 5 e-shopů, které mají cenu pod zmíněných  1 390,- (dnes dokonce 5 e-shopů do ceny 1 290 korun).

 

Vrtačka Makita HP1640

Tato vrtačka stojí na Mall.cz po velké slevě 34% jen 1 190 korun z původních 2 190 ,- (dnes za 1 273,-). Zde je na Heurece levnější pouze jeden produkt (dnes situace stejná). Nicméně prvních 5 produktů se vejde do 1 367 korun, což určitě není původní cena 2 190 korun (zajímavé je, že dnes na mall svítí již původní cena 1 990,-).

 

Samsung RP-PG920I

Bezdrátová nabíjecí podložka Samsung kterou mají na CZC za závatných 499 korun, dokonce o 62% levneji. (dnes opravdu stojí 1299, jako původní cena) Jen při pohledu na Heureku zjistíme, že všech prvních 5 e-shopů má cenu pod 499 korun (zde je situace stejná).

Takže při letmém pohledu ze 4 náhodně vybraných produktů můžeme mluvit pouze u jednoho o Výhodné slevě.

Některé e-shopy mají výhodu v tom, že mají ojedinělé kousky zboží u kterých pokud tuto taktiku nasadí, tak to nikdo nepozná, protože na srovnávačích nejsou. Proto si návštěvník tuto slevu ověřit nemůže. Lež je to stejná, ale e-shop si alespoň tolik nepošramotí jméno falešnou slevou.

Zato na zahraničním trhu můžeme najít docela zajímavé kousky. Sice se spíše jedná o starší modely produktů a výprodejové věci, ale slevy jsou alespoň reálné.

Jestli si takto e-shopy mají pokřivit svou pověst je na nich, ale pokud se podíváme na část diskuze na facebooku Alza.cz, tak není vůbec lichotivá. Dnes zde stále diskuze z 24.11. je, takže si můžete reakce na slevy až 80% přečíst.

 

Jak se stavíte k Black Friday z pohledu zákazníka vy?

Další zajímavý článek je například zde – https://zpravy.aktualne.cz/finance/nakupovani/black-friday-skutecne-slevy-porovnani/r~ab190004d43d11e7984d0cc47ab5f122/